Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, což je meziroční pokles zhruba o dvě procenta a méně, než firma očekávala. Roční těžbu plánovala na úrovni 8,75 až devět milionů tun. Vyplývá to z informací, které NWR zveřejnila na svém webu.

Pokles těžby loni výrazně zpomalil, neboť v roce 2013 produkce uhlí klesla o 21 procent na 8,8 milionu tun. Pro letošní rok NWR očekává těžbu 7,5 až osm milionů tun. Firma během uplynulého roku prošla kapitálovou restrukturalizací, aby se tak mohla vyrovnat s prudkým propadem cen uhlí v předchozích letech.

Z loňské celoroční těžby bylo téměř 4,8 milionu tun koksovatelného uhlí a firma ho prodávala za průměrnou cenu 85 eur (asi 2400 korun) za tunu. Energetického uhlí NWR vyprodukovala víc než 3,5 milionu tun za průměrnou cenu 54 eur za tunu (zhruba 1520 korun). Koksovatelné uhlí se používá především při výrobě koksu, energetické k výrobě tepla a elektřiny.

V samotném čtvrtém čtvrtletí NWR vytěžila téměř 2,3 milionu tun uhlí. Koksovatelného bylo víc než 1,1 milionu tun za průměrnou cenu tuny 84 eur, energetického také přes 1,1 milionu tun a firma ho prodávala v průměru za 51 eur za tunu.

NWR už počátkem ledna oznámila, že většinu očekávané letošní produkce koksovatelného uhlí prodala za cenu o devět procent vyšší, než jaká byla v posledním čtvrtletí loňského roku. O cenách pro zbývající část předpokládané těžby se bude jednat později.

NWR za první tři loňská čtvrtletí snížila ztrátu na 128 milionů eur z 528 milionů eur o rok dřív. Tržby firmě podle neauditovaných výsledků klesly o 21 procent na 504 milionů eur. Celoroční čísla společnost zveřejní 24. února.

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru