Ještě ve tři čtvrtě na šest bylo na koupi jednoho eura potřeba více než 28 korun a 30 haléřů. Pak se na obrazovkách traderů objevila kolmice. Během několika minut koruna posílila až k 28 korunám za euro.

Důvod? Zveřejnění zápisku na blogu České národní banky, v němž její guvernér Miroslav Singer jednoznačně vyjádřil názor, že další oslabení koruny nyní není nutné.

Z blogu ČNB

Shrnu-li, v tuto chvíli podle mého názoru není nutné, aby měnová politika ČNB rychle reagovala na deflační impulzy v oblasti cen potravin či ropy.

 

(Miroslav Singer)

Právě obava z toho, že ČNB ve snaze povzbudit růst cen a vyhnout se tak deflaci (většinou bankovní rady vnímané jako hrozba) přikročí k další měnové intervenci, srazila korunu na dlouholetá minima. Během úterka se obchodovala i za více než 28,50 za euro, tedy daleko od hladiny 27 korun, pod niž ČNB českou měnu ještě nejméně rok nepustí.

"Teprve pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání, bylo by třeba zvážit posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň," napsal guvernér.

K bleskovému posílení koruny došlo v době, kdy je obvykle trh klidný a žádné další impulzy nedostává. ČNB odkaz na guvernérův blog rozeslala v 17:43 a přesně v tu dobu česká měna začala letět vzhůru.

ČNB od spuštění intervencí v listopadu 2013 pravidelně prohlašuje, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod úroveň 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ale ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

"Domnívám se, že minimálně na únorovém zasedání (ČNB) ještě k další devalvaci nedojde, ale do budoucna tu takové riziko určitě je. Interpretace inflačního vývoje jako pozitivního nákladového šoku z ropy nemusí vydržet," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Pokud centrální banka opravdu nebude po únorovém zasedání hýbat s limitem kurzu, mělo by se koruně podle Vlka ulevit.

V případě, že ČNB nakonec k posunu limitu přistoupí, nebude to podle analytika jen k hranici současného tržního kurzu. "Buď ho nechá stejný (a bude spokojena, že koruna oslabuje sama), nebo přistoupí k větším změnám. V takovém scénáři bych počítal s posunem na 29, či spíše 30 korun za euro," uvedl. Oslabování vůči dolaru bude prý pokračovat, kurz tlačí vzhůru kromě slabosti koruny i propad eura proti dolaru. "I když tedy překotné oslabování k euru může koruna přerušit, vůči dolaru jí moc šancí nedávám," dodal analytik.

009 06 koruna 1
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru