Nejvíce osobních automobilů loni v České republice vyrobila mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. Na celkové produkci přesahující 1,240 milionu aut se podílela z 59 procent. Necelých 25 procent připadlo na nošovického výrobce Hyundai (HMMC) a zbylých více než 16 procent na kolínskou TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech). V úterý to uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Kromě osobních aut loni vzrostla výroba u všech ostatních kategorií vozidel s výjimkou motocyklů.

Meziroční nárůst objemu výroby zaznamenali všichni tři tuzemští výrobci osobních aut. Největší nárůst výroby zaznamenala podle svazu Škoda Auto s meziročním zvýšením výroby o více než 15 procent. Výroba v TPCA vzrostla o 9,71 procenta a společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech Nošovice vykázala mírný růst o 1,31 procenta. Celková produkce osobních vozidel včetně malých užitkových se ve srovnání s rokem 2013 zvýšila o více než deset procent.

"Celkový počet 1 246 506 kusů v Česku vyrobených osobních automobilů potvrzuje, že tuzemské automobilky využily oživení na trzích v Evropě a uplatnily se i na dalších světových trzích," uvedl prezident sdružení Martin Jahn.

O 200 na 3891 vzrostl počet autobusů vyrobených v Česku, na čemž se z více než čtyř pětin podílela společnost Iveco Czech Republic.

Po výrazném poklesu výroby nákladních vozidel v roce 2013, který byl způsobený ukončením výroby v Avia Ashok Leyland Motors, se loni vyrobilo 821 kusů nákladních vozidel. Po skončení výroby v Avii jde o produkci výhradně společnosti Tatra Trucks a meziročně představuje navýšení o 7,6 procenta.

Jedinou kategorií, kde došlo k poklesu, je produkce motocyklů, uvedlo sdružení SAP. Společnost Jawa vloni vyrobila celkem 1075 strojů, což je o 20,6 procenta méně než v roce 2013.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru