List Wall Street Journal (WSJ) si v pondělí na svém webu položil otázku: Která měna začátkem roku 2015 podává zatím nejhorší výkon? A vzápětí odpovídá, že i přes krizi ruské měny a pokles eura je tou nejméně výkonnou česká koruna. 

Oslabení koruny vůči euru je podle WSJ zklamáním především pro tuzemský maloobchodní prodej. Domácí měna v pondělí oslabila o jedno procento a v úterý bylo možné dostat euro za 28,3880 korun. Naposledy se za více než 28 korun euro prodávalo v roce 2009.

Česká národní banka (ČNB) na svém posledním jednání v prosinci uvedla, že režim devizových intervencí neukončí dříve, než plánovala, tedy v roce 2016. A možná sáhne ještě k většímu oslabení. O snaze centrální banky udržet slabou korunu se tak zvedla vlna diskusí i v Česku. Podstatná část ekonomů další oslabení tuzemské měny očekává. Jiní se domnívají, že na deflaci nemá ČNB reagovat. 

Podle Wall Street Journal další oslabování měny není řešením. "Vypadá to, že trh už dokáže předvídat další kroky centrální banky, které by mohla oznámit na svém jednání v únoru," uvádí. A oslovený stratég Société Générale Bernard Berg pro list uvedl, že ČNB již vyčerpala své ostatní nástroje měnové politiky k udržení koruny na úrovni 27 korun za euro. Banka na konci roku rozhodla pokračovat v držení úrokových sazeb na úrovni 0,05 procenta. 

WSJ také upozorňuje na to, že žádná z evropských měn letos neoslabila vůči dolaru tak hodně jako právě koruna. Spadla vůči dolaru o 5,4 procenta a v úterý byla na úrovni 24,0985 koruny za dolar.

Pokles koruny vůči hlavním světovým měnám je podle WSJ zapříčiněn poklesem ekonomiky eurozóny, se kterou je tuzemské hospodářství úzce spjato. List neopomněl zmínit, že záporným hodnotám se blíží také inflace v Česku. V prosinci byla na úrovni 0,1 procenta. Bernard Berg pro WSJ dále uvedl, že to, do jaké míry česká ekonomika chytila "rýmu" od eurozóny, mnoho investorů překvapilo.