Americká společnost Boeing v roce 2014 překonala ve výrobě letadel svého evropského konkurenta Airbus. A to již potřetí za sebou. Boeing se tak stal i loni největším výrobcem aeroplánů na světě.

Airbus loni dodal svým zákazníkům 629 letadel, tedy o tři více než v roce 2013. Boeing v roce 2014 dodal o téměř stovku letadel více než Airbus. Ačkoli evropský výrobce loni získal o více než dvacet objednávek více než Boeing. Po odečtení zrušených objednávek počet čistých zakázek Airbusu loni dosáhl 1456. Klesl však z 1503 objednávek o rok dříve. Boeing loni získal 1432 čistých objednávek. 

Airbus si vedl lépe i v hrubých objednávkách, tedy bez započtení těch objednávek, které aerolinky ještě před dodáním letadla zruší. Počet hrubých objednávek Airbusu loni vzrostl o 11 procent na 1796, Boeing získal 1550 objednávek.

Celkový počet dodaných letadel obou výrobců se loni zvýšil o šest procent na rekordních 1352 letadel. Obě firmy vyrábějí letadla také pro nízkonákladové letecké společnosti a navyšují výrobu širších a větších aeroplánů, poznamenává agentura Bloomberg

Podle generálního ředitele Airbusu Fabrice Brégiera byl loňský rok důležitým mezníkem. Brégier poznamenal, že firma teď má rekordní počet nevyřízených objednávek na celkem 6386 letadel. Má tak zajištěnou práci na zhruba devět let.

Vysoké dodávky obou výrobců letadel jsou odrazem snahy aerolinek obnovit stárnoucí flotilu, vliv má ale i prudký růst v Asii. Část analytiků se ale domnívá, že trh již dosáhl svého vrcholu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru