Sporten se chystá na obrovský skok. Tuzemský výrobce lyží pošilhává po několikanásobně větší a úspěšnější konkurenci - po slovinské značce Elan. Tedy úspěšnější co do její image, když její lyže například pod Ingemarem Stenmarkem, ale i dalšími, vyhrávaly světové poháry… Ne tak co do ekonomických výsledků Elanu posledních let.

"Podali jsme nabídku. Je to výsledek dlouhodobějších jednání o možné společné vazbě obou firem," řekl Hospodářským novinám generální ředitel Sportenu Ján Hudák. Sporten kromě prodejů lyží své vlastní značky vyrábí pro řadu renomovaných světových značek. Pokud by Elan ovládla, plánuje česká firma i přesun části výroby slovinských lyží do Česka.

Kromě Sportenu se o Elan zajímá také Robert Antunovič a jeho firma Boba. Slovinský podnikatel působící ve Spojených státech je s Elanem už několik let spjatý. Jeho další firma Gigodesign stojí mimo jiné za aktuální vizuální prezentací Elanu. Jeho loga či designu lyží.

Obě firmy, Sporten i Boba, jsou v konečné fázi jednání se slovinskou vládou. Ta je hlavním akcionářem Elanu. Firma s pěti stovkami zaměstnanců se měla postupně privatizovat. Prodejní proces by měla urychlit Evropskou komisí rozporovaná státní půjčka firmě ve výši 12 milionů eur. Elan ji musí vrátit, ale nemá na ni kvůli vysoké zadluženosti dostatečný kapitál.

Je zřejmé, že cena, o kterou se u Elanu hraje, bude reálně nejméně 12 milionů eur (přes 300 milionů korun), které bude muset nový majitel rychle doplatit. O moc vyšší ale být nemusí.

Tržby Elanu dlouhodobě klesají. Je to ovšem v souvislosti s celým trhem (ostatně pokles tržeb trápí i Sporten), na němž Elanu stále patří kolem 10 procent. V roce 2013 Elan utržil 53 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun). Před pěti lety byla firma ještě zhruba na dvojnásobku. V roce 2013 pak Elan skončil ve ztrátě téměř 2 milionů eur (56 milionů korun).

Investice může být ale perspektivní kvůli dalším odvětvím podnikání, do nichž se Elan v posledních letech v reakci na propad trhu lyží soustředil. Komponenty pro výrobu jachet a větrných elektráren sice zatím tvoří jen asi třetinu tržeb víc jak šedesát let fungující firmy. Aspoň ty ale rostou.

Kdyby Sporten Elan spolkl, znásobil by svoji velikost víc jak desetkrát. Loni Sporten, společnost, která je nástupcem firmy Artis, prodal zboží a služby za 154 milionů korun. Posledních pět let byl vždy v zisku. V roce 2013 vydělal 13 milionů korun.

Chystaný obchod může mít dvě roviny financování. Jednak by Sporten díky dobré bilanci zřejmě relativně snadno získal akviziční úvěr. Dalším polštářem může být kapitál hlavního akcionáře Sportenu Grzegorze Hóty, získaný plánovaným prodejem jeho podílu v Pivovarech Lobkowicz. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru