Švýcarská farmaceutická společnost Roche Holding koupí většinový podíl 56,3 procenta v americké firmě Foundation Medicine, která se zabývá molekulární a genotypovou analýzou. Roche za ni zaplatí 1,18 miliardy dolarů (tj. přibližně 28 miliard korun). Švýcarský podnik je největším světovým výrobcem léků na rakovinu a převzetím americké firmy posílí v oblasti cílené léčby tohoto onemocnění.

Roche koupí pět milionů nových akcií Foundation Medicine a zhruba polovinu již vydaných, a to za cenu 50 dolarů za akcii. To představuje prémii kolem 109 procent ve srovnání se závěrečnou cenou akcií firmy na burze koncem minulého týdne. Kromě podílu ve firmě získá Roche i právo na prodej testů firmy mimo USA.

Cílený přístup k léčbě je stále oblíbenější v mnoha lékařských oblastech a je atraktivní i pro vlády a pojišťovny, které platí za zdravotní péči. Pomáhá totiž k tomu, aby léky užívali jen pacienti, kteří z toho budou mít prospěch.

Foundation Medicine je lídrem v oblasti výroby testů, které mohou pomoci nejlépe určit, jaký lék bude pro konkrétního pacienta nejúčinnější.

Firma je od roku 2013 na burze. Loni její příjmy stouply na 61,1 milionu dolarů, a to z 29 milionů dolarů v roce 2013. Podnik ale zůstává ve ztrátě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru