Česká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí loňského roku podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o 2,4 procenta a ve srovnání s druhým kvartálem o 0,4 procenta.  

"Česká ekonomika si drží slušné růstové tempo. Za celý rok 2014 by se měl růst HDP pohybovat okolo 2,5 procenta a podobný výsledek čekáme i pro letošní rok. Rizika představuje jak vývoj na východě Evropy, tak slabší kondice našich největších odběratelů na západě. Zatím však podle našich průzkumů české firmy ani jednu z těchto hrozeb výrazněji nepociťují a ekonomika roste," říká Jiří Moser, řídící partner, PwC Česká republika.

Dílčí zpřesnění měla podle statistiků na úhrny pouze nepatrný dopad. Tempo růstu se tak téměř shoduje s koncem listopadu avizovaným odhadem v oblasti daní na produkty a v sektoru vládních institucí. Nezměnil se ani odhad klíčových složek poptávky, které měly na meziroční i mezičtvrtletní zvýšení výkonnosti tuzemské ekonomiky pozitivní vliv. 

Výdaje na konečnou spotřebu domácností podle ČSÚ meziročně vzrostly o 1,5 procenta, tvorba hrubého fixního kapitálu byla vyšší o 3,9 procenta. V podnikové sféře se zvýšily zásoby, zejména materiálu a nedokončené výroby. Aktivní saldo zahraničního obchodu v běžných cenách dosáhlo hodnoty 71,2 miliardy korun, a to i přesto, že domácí poptávka podpořila růst dovozu zboží i služeb. 

Z rostoucí domácí i zahraniční poptávky těžila většina národohospodářských odvětví, zejména zpracovatelský průmysl, stavebnictví, informační a komunikační činnosti a profesní a administrativní činnosti. Celková hrubá přidaná hodnota vzrostla o 2,8 procenta. Potvrdilo se, že celková zaměstnanost byla meziročně vyšší o 0,5 procenta. 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.