Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na BBB-, tedy těsně nad spekulativní pásmo. Jako důvod uvedla pokles cen ropy a hodnoty rublu, které výrazně zhoršují hospodářský výhled země. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že agentura může rating v nejbližším období ještě snížit.

Ceny ropy od poloviny loňského roku prudce klesají. V pátek se cena severomořské ropy Brent i americké WTI, tedy dvou nejsledovanějších typů suroviny, propadla nejníže od dubna 2009. Otřesy zažívá i kurz rublu, který loni kvůli ukrajinské krizi, západním sankcím proti Moskvě, eskalujícímu poklesu světových cen ropy a stále se zhoršujícím vyhlídkám ekonomiky oslabil zhruba o 50 procent.

Konkurenční agentury Standard & Poor’s a Moody’s Investors Service rating Ruska zhoršily už loni. S&P hodnotí Rusko známkou BBB-, tedy stejně jako Fitch. U Moody’s má Rusko o jeden stupeň lepší známku, a to Baa2. U obou agentur je výhled ratingu negativní.

Ruská ekonomika v listopadu klesla o 0,5 procenta, a zaznamenala tak první pokles od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Ministr financí Anton Siluanov koncem loňského roku varoval, že ekonomika by letos mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009. Za loňský rok vláda očekává zpomalení ekonomického růstu na 0,5 procenta z předloňských 1,3 procenta.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si rutinně půjčují na refinancování, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

Pokud by rating Ruska spadl do spekulativního pásma, nemohli by do jeho dluhopisů investovat velcí institucionální investoři, jako jsou například penzijní fondy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru