Miroslav Singer (46)

- Vystudoval matematické metody v ekonomii na VŠE v Praze.

- V roce 1995 obhájil svoji dizertaci na University of Pittsburgh.

- V letech 1995 až 1999 působil ve společnosti Expandia, od roku 1998 byl jejím ředitelem.

- V roce 2001 nastoupil jako ředitel do skupiny služeb podnikům společnosti PwC Česká republika.

- V únoru 2005 byl jmenován do bankovní rady ČNB, zároveň zastával funkci viceguvernéra.

- V červnu 2010 ho tehdejší prezident Václav Klaus jmenoval guvernérem ČNB, jeho mandát trvá do roku 2016.

- Je ženatý a má dvě děti.

Před rokem touto dobou musel guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer téměř denně obhajovat rozhodnutí centrální banky oslabit českou měnu - stal se oblíbeným cílem politiků, ekonomů i novinářů.

A to včetně těch bulvárních, kteří si nebrali servítky. Po roce hospodářství roste, vzdálilo se riziku deflace, ale Singerovi kritici prý přesto správnost rozhodnutí ČNB v naprosté většině neuznali.

Letošní rok by měl být pro šéfa "banky bank" o poznání klidnější, a to navzdory ruské krizi i pokračující hrozbě "dovozu" inflace z Evropské unie.

Bude také posledním celým rokem pro Miroslava Singera v čele ČNB. Po odchodu prý chce zůstat v soukromém sektoru a do politiky se - na rozdíl od některých svých předchůdců - nechystá. Prozradil to v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Rok 2014 pro vás - z osobního i profesního hlediska - nebyl zrovna klidný. Co očekáváte v osobním životě od letoška?

V osobním životě nijak zvlášť neplánuji. Děti porostou a dále zmoudří, žena omládne a dále zkrásní. Mně naopak zeslábne zrak i paměť a zešedne vlas.

Jak vidíte rok 2015 z profesního pohledu? Jaké hlavní výzvy leží před ČNB?

No, zůstanou nám na jeho počátku asi čtyři motivy. První je import deflačních tlaků z eurozóny. Druhý zvýšená míra pozornosti vůči menším úvěrovým institucím. Třetí bankovní unie a vytváření si naší pozice vůči ní, ale i spolupráce s ECB jako dohledovým orgánem. A konečně čtvrtý - vývoj cen ropy a dalších energetických komodit a s nimi spjaté ekonomické problémy Ruska. Uvidíme, jak se to vše v příštím roce vyvine.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru