Celoroční inflace v prosinci dosáhla 0,4 procenta, v meziročním srovnání se tak propadla o jeden procentní bod. Jednou z příčin nízké inflace jsou klesající ceny ropy na světových trzích. "Jako čistý dovozce surovin je propad cen ropy pozitivním nákladovým šokem, který kladně ovlivní finanční situaci firem i domácností," říká analytik ČSOB Petr Dufek a dodává: "Další propad inflace nemusí nadchnout centrální banku, která se snaží o její podporu už od předloňské devalvace." 

Otázka, zda neposunout kurzový cíl z 27 korun dále k 28 či 29 korunám za euro je nyní dle analytika Home Credit Michala Kozuba zcela legitimní a na pořadu dne.

"Pokud se dopady ropného šoku budou soustředit převážně jen do cen benzínu a nafty, mohla by ČNB zůstat pouze u časového prodloužení intervenčního závazku. Pokud se však pohonné hmoty začnou ve větší míře promítat do cen dalších výrobků a služeb, ČNB zřejmě zareaguje posunem intervenčního závazku směrem k vyšší úrovni kurzu koruny vůči euru," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Za nízkou inflací stojí položky, za něž domácnosti utrácejí poměrně velkou část svých rozpočtů. Zlevněním tak skutečně ušetří a mohou své peníze vynaložit jinak. Nízká inflace tak nakonec podporuje spotřebu domácností. 

Inflace v prosinci se zastavila na 0,1 procenta a výrazně tak zaostává za cílem i prognózou ČNB. "Na 'vině' je především příznivý vývoj cen energetických a zemědělských komodit, který v loňském roce po čase nastal. Zejména ropa však ještě neřekla poslední slovo, a tak pozitivní efekt v podobě zlevňování pohonných hmot inflace pocítí i v lednu a v únoru," dodává Dufek.

Na nízké inflaci se podílejí i klesající ceny mobilních telekomunikačních služeb a telefonů, které tlačí dolů sílící konkurence. Spotřebitelské ceny se v prosinci meziměsíčně snížily o jednu desetinu, a to především díky zlevňování pohonných hmot (o 6 %). Do poklesu přešly také potraviny, které meziročně zlevnily o 0,5 procenta. 

Výhled inflace pro letošní rok je více než umírněný. "Propad k nulovým hodnotám v prosinci jde zejména na vrub poklesu cen ropy a lze tak očekávat, že hodnoty blízké nule uvidíme i v první polovině tohoto roku," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Inflace se tak bude dle analytiků jen těžko odlepovat ze současné téměř nuly a teprve ve druhé půlce roku se přiblíží jedničce.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.