Britská maloobchodní společnost Tesco uzavře 43 ztrátových prodejen v Británii. Kromě toho prodá i některé své aktivity, jako např. divize Tesco Broadband či Blinkbox, a omezí investice. Díky reorganizaci vedení a dalším opatřením navíc hodlá ušetřit 250 milionů liber (tj. téměř devět miliard korun) ročně. Těmito kroky chce Tesco posílit svou konkurenceschopnost na domácím trhu.

Podle agentury Reuters chce firma prostřednictvím úspor financovat snížení cen, protože se nyní v Británii potýká s odlivem zákazníků. Firmu, která působí rovněž v České republice, navíc zasáhl účetní skandál týkající se nadhodnocování zisků. Společnost také uvedla, že v příštím roce sníží kapitálové výdaje na pouhou miliardu liber z maximálně 2,1 miliardy liber v letošním roce.

Tesco také oznámilo, že vzhledem k prosincovému poklesu prodeje nevyplatí tento rok dividendy. V porovnání se stejným obdobím předchozího roku činí meziroční pokles přibližně 3,5 procenta.

Po čtvrtečním oznámení úsporných opatření stoupla cena akcií na londýnské burze přibližně o 5 procent.

Nový generální ředitel Dave Lewis již v říjnu upozornil, že společnost Tesco, která je největším zaměstnavatelem v britském soukromém sektoru, má prostor k "zeštíhlení". Tesco podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě přes půl milionu lidí, z toho více než 310 000 ve Velké Británii.

Lewis v červenci nahradil v čele podniku Philipa Clarka. Firma brzy poté přiznala, že nadhodnotila zisk za první pololetí zhruba o 260 milionů liber (více než devět miliard korun). Lewis je známý jako "Drastický Dave", a to kvůli snižování nákladů v britsko-nizozemském výrobci spotřebního zboží Unilever, kde dříve působil.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů. V Česku podle svých internetových stránek zaměstnává téměř 14 000 lidí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru