Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci meziročně poklesly o 0,2 procenta, uvedl ve středu ve svém rychlém odhadu Eurostat. Eurozóna se tak poprvé od roku 2009 dostala do deflace. Na vývoji má podle Eurostatu největší podíl pokles cen energií.

O měsíc dříve, tedy v listopadu, byla meziroční inflace v eurozóně podle Eurostatu na úrovni 0,3 procenta. V loňském roce eurem platilo 18 zemí, od 1. ledna společnou měnu používají také v Litvě.

Na prosincovou zápornou hodnotu inflace měl vliv především pokles cen energií o 6,3 procenta, které v listopadu klesaly o 2,6 procenta. Stabilní zůstaly v posledním měsíci loňského roku ceny jídla, alkoholu a tabáku i neenergetického průmyslového zboží.

Eurostat předpokládá, že definitivní údaje za prosinec ukážou růst cen u služeb o 1,2 procenta, což je v porovnání s předchozím měsícem stabilní hodnota.

V deflaci byla eurozóna naposledy v roce 2009, v červnu toho roku byla inflace na úrovni -0,7 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru