Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci klesla na 6,5 procenta z listopadových 6,6 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to podle agentury Reuters ze sezonně očištěných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový úřad práce.

Počet lidí bez práce se snížil o 27 tisíc na 2,841 milionu. Analytici přitom předpokládali, že klesne pouze o 6 tisíc osob.

Podle sezonně neočištěných údajů nicméně počet nezaměstnaných stoupl téměř o 47 tisíc osob a míra nezaměstnanosti se zvýšila na 6,4 procenta z listopadových 6,3 procenta. "Počet lidí bez práce v prosinci ze sezonních důvodů o něco stoupl. Po sezonním očištění však nezaměstnanost opět klesla," uvedl šéf úřadu Frank-Jürgen Weise.

Podle jiné metodologie, kterou používá Eurostat, klesla už v listopadu německá nezaměstnanost dokonce na pět procent. O pouhou desetinu procentního bodu tak německý pracovní trh zaostal za rakouským, který je premiantem Evropské unie. Třetí příčku podle aktuálních údajů okupují Češi s nezaměstnaností 5,8 procenta.

Pro srovnání: Průměrná nezaměstnanost v celé Evropské unii je 10 procent a v samotné eurozóně dokonce 11,5 procenta.

V celém loňském roce se průměrná nezaměstnanost v Německu snížila o 0,2 procentního bodu na 6,7 procenta. Průměrný počet nezaměstnaných loni klesl o 52 tisíc na 2,898 milionu, napsala agentura DPA.

Spolkový statistický úřad tento týden oznámil, že počet výdělečně činných osob v Německu v loňském roce stoupl téměř o procento na 42,6 milionu, takže byl již osmým rokem za sebou rekordní. Oproti roku 2013 loni v Německu přibylo 372 tisíc výdělečně činných osob, k růstu přispěl příliv pracovních sil ze zahraničí.

Příznivé podmínky na trhu práce podporují spotřebitelské výdaje, které jsou důležitým motorem růstu německé ekonomiky. Ta se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, která se většinou definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Německou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá také řada českých podniků.