Prodej nových osobních aut v loňském roce meziročně vzrostl o 16,7 procenta na rekordních 192 314 vozů. Nejprodávanější byla značka Škoda s podílem 30,2 procenta. Oznámili to zástupci Svazu dovozců automobilů na úterní tiskové konferencí. Po pětiprocentním poklesu z roku 2013 se trh opět vrátil k růstu.

"Od sedmého měsíce loňského roku jsou to nejlepší měsíční výsledky v historii," podotkl tajemník svazu Pavel Tunkl s tím, že historicky nejvyšší byl i výsledek za celý minulý rok.

Škoda zvýšila prodej o 16 procent na 58 091 aut, následuje Hyundai s růstem téměř o 17 procent na 18 934 vozů a třetí skončil Volkswagen se zvýšením o 22 procent na 18 281 automobilů. Na dalších místech skončily značky Ford, Dacia a Peugeot.

Lidé nejčastěji kupovali auta nižší střední třídy, která měla podíl přes 26 procent. Následují malé vozy s 18procentním podílem a terénní auta se 17 procenty. Více než čtvrtinový podíl mělo provedení kombi. Přes 55 procent prodávaných aut bylo na benzinový pohon.

Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia s 20 539 prodanými vozy, následuje další model Škody Rapid s 12 393 prodanými kusy a třetí Škoda Fabia s 8774 automobily. Další příčku obsadil VW Golf a za ním Hyundai i30.

Počet poprvé zaregistrovaných ojetin klesl o necelých pět procent, ale pokračoval růst podílu aut starších 10 let, která tvořila již 44 procent.

Prodej lehkých užitkových aut se zvýšil o 13 procent na 13 165 vozidel. Nejlépe si vedl Fiat, následuje Ford a třetí skončil Volkswagen. Trh nákladních aut nad 3,5 tuny vzrostl o pět procent na 9054 prodaných vozidel. Vede Mercedes, následuje Volvo a MAN. Prodej autobusů se zvýšil o 19 procent na 1061 vozidel. I v této kategorii vede Mercedes před značkami Iveco Bus a Solaris.

Registrace motocyklů jako jediná kategorie v loňském roce klesla, a to o jedno procento na 16 043 strojů. První skončila Honda s 2335 prodanými stroji, následuje Maxon a Yamaha.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru