Světové ceny ropy prohlubují propad na nová minima za více než pět let a například americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) poprvé od dubna 2009 sestoupila pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel. Trh dál sráží vysoká nabídka suroviny při slabé globální poptávce.

Ropa WTI sestoupila před 17:30 SEČ až na 49,95 dolaru za barel a za poslední rok ztrácí asi polovinu své hodnoty. Později se ustálila mírně nad 50 dolary s denní ztrátou asi dva a půl USD. Severomořská ropa Brent sestoupila proti pátku o tři a půl dolaru na 52,95 dolaru. Od loňského června, kdy byla ropa na dlouhodobých maximech, už její ceny ztratily více než polovinu.

Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.

WTI
Zdroj: Thomson Reuters

"Pro trh je nejsnadnější tlačit cenu ropy dolů. Takřka všechny zprávy z trhu a fundamentální faktory jsou pro ceny negativní," řekl agentuře Reuters analytik Carsten Fritsch z německé Commerzbank. Ruské ministerstvo energetiky minulý týden sdělilo, že těžba ropy v Rusku se loni zvýšila na nové postsovětské maximum 10,58 milionu barelů denně. Vývoz ropy z Iráku se pak v prosinci podle tamního ministerstva dostal na nejvyšší úroveň od roku 1980.

K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech.