Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank klesl ve třetím čtvrtletí loňského roku pod 23 procent a sestoupil na svou nejnižší úroveň za 12 let.

Celkové globální devizové rezervy za čtvrtletí mírně klesly z předešlého rekordu a vykázaly první pokles od finanční krize konce roku 2008. Oznámil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v páteční čtvrtletní zprávě.

Podíl eura se snížil zhruba o 100 miliard dolarů na 1,4 bilionu dolaru (32,3 bilionu Kč), což představovalo 22,6 procenta celkového objemu, minimum od třetího čtvrtletí roku 2002, proti úrovni 24,1 procenta ve druhém čtvrtletí.

Podíl eura v rezervách byl na svém vrcholu v minulém desetiletí, kdy vystoupal až na 28 procent. Od roku 2009 ale kvůli obavám z evropské dluhové krize výrazně klesal, většinou ve prospěch amerického dolaru.

Propad eura v rezervách odráží pokles jeho hodnoty vůči dolaru ve třetím čtvrtletí o osm procent. Správci rezerv přestali kupovat eura a někteří je prodávali. Reagovali tak na to, že Evropská centrální banka (ECB) zdražila jejich držení snížením jedné z úrokových sazeb do záporného pásma, řekl agentuře Reuters analytik Sebastien Galy z newyorské pobočky Société Générale.

Globální rezervy se snížily na 11,8 bilionu USD z rekordních 12 bilionů dolarů ve druhém čtvrtletí. Jsou zde započítány i takzvané nealokované rezervy, o nichž MMF s jistotou neví, která centrální banka je drží, vesměs se však přisuzují Číně. Objem této kategorie rezerv MMF vyčíslil zhruba na pět bilionů dolarů.

Podíl dolaru na světových rezervách vzrostl na 62,3 procenta z 60,7 procenta v předešlém kvartále a byl nejvyšší od konce roku 2011. Podíl japonského jenu zůstal bez větší změny zhruba na čtyřech procentech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru