Autor světového bestselleru Le Capital au XXIe siecle (Kapitál v 21. století), francouzský ekonom Thomas Piketty, odmítl navržení na Řád čestné legie. Zároveň zkritizoval současnou francouzskou socialistickou vládu, které doporučil, aby se raději věnovala potřebným reformám v zemi.

"Odmítám tuto nominaci, protože si nemyslím, že je úkolem nějaké vlády rozhodovat o tom, kdo si zaslouží ocenění," řekl Piketty agentuře AFP. "Udělali by lépe, kdyby se věnovali obnovení růstu ve Francii a v Evropě," dodal ekonom, který měl jeden čas blízko k socialistům, než se distancoval od politiky prezidenta Françoise Hollanda.

Pikettyho jméno se ve čtvrtek ocitlo na seznamu osobností navržených na Řád čestné legie vedle dalšího francouzského ekonoma a čerstvého nositele Nobelovy ceny za ekonomii Jeana Tirola. Zatímco Piketty je navržen na nejnižší řád rytíře, Tirole, který už rytířem je, je nominován o stupeň výše na řád důstojníka.

Piketty loni vyvolal světovou pozornost svou knihou, když vyšla v angličtině. Pracuje s tezí, že současná hospodářská nerovnoměrnost nebyla od let předcházejících první světové válce ještě nikdy tak hluboká. A to ani navzdory faktu, že v té době neexistovalo vlastně žádné sociální přerozdělování a progresivní zdanění.

Mnoho amerických ekonomů to ale odmítá s poukazem na to, že Piketty předkládá údaje o vývoji pouze hrubých příjmů před zdaněním a bez započítání stále vyšších vládních sociálních transferů, což hrubě zkresluje obraz současné situace.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru