Za poslední dva týdny loňského roku do silvestra klesla průměrná cena benzinu v Česku, a to o 1,41 koruny na 31,92 koruny za litr, a nafty o 1,21 Kč na 32,06 koruny. Na některých místech se ale ceny propadly až pod 30 korun. Pokračoval tak strmý pád cen pohonných hmot, který začal na podzim. Za celý loňský rok spadly ceny Naturalu 95 i nafty o zhruba čtyři koruny na litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Od začátku loňského roku až do října se celorepublikové průměrné ceny vesměs stabilně držely nad 36 korunami a jen výjimečně mírně klesly pod tuto hranici. Poté však začal výrazný pokles, který podle analytiků způsobil přebytek ropy na trhu. Za celý loňský rok se ceny nejprodávanějšího benzinu, Naturalu 95, propadly v Česku o 4,16 koruny za litr a ceny nafty o 4,15 koruny.

Na přelomu loňského a letošního roku přišlo mírné zdražení, ale průměrné celorepublikové ceny pohonných hmot se stále drží kolem 32 korun. Průměrná cena Naturalu 95 k 1. lednu 2015 činila 32,08 koruny a cena nafty 32,33 koruny.

Ke konci loňského roku byla stále nejdražším regionem Praha, kde stál benzin v průměru 34,33 Kč a nafta 34,34 Kč. Všude jinde v republice se ceny pohonných hmot držely pod hranicí 33 korun. Nejlevnějším krajem byl jihočeský, kde činila průměrná cena Naturalu 95 30,86 Kč a cena nafty 31,03 Kč.

Ceny pohonných hmot klesly v Praze v loňském roce zhruba o 2,70 koruny za litr. Výrazně zlevňovat začaly ale až ke konci roku. Ve druhé polovině prosince se cena benzinu i nafty v metropoli snížila zhruba o korunu. Na Nový rok ovšem cena pohonných hmot v Praze opět vzrostla. Nyní řidiči v hlavním městě natankují Natural 95 průměrně za 34,77 Kč/l a naftu za 34,59 Kč/l. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru