Konec roku a silvestrovská nálada tradičně okysličují i nabídky českých či v Česku působících sázkových kanceláří. Mezi kurzy na vítězství hokejistů Liberce ve Vítkovicích či počet branek, které Robin van Persie na Nový rok vstřelí do sítě Stoke, se tak najdou i události z oborů, kterým se bookmakeři normálně nevěnují.

A letos by mohly kurzy zlákat i nejednoho makroekonoma či tržního analytika. Například sázková kancelář Fortuna vypisuje hned dvě takové příležitosti. Při té první dá možnost vydělat na současné volatilitě cen ropy nejen zkušeným traderům, ale i sázkařům. Ti by mohli svůj vklad zpětinásobit v případě, že by benchmark ropy Brent v příštím roce klesl byť jen na okamžik pod hranici 40 dolarů za barel.

V současnosti se nachází na hodnotě okolo 60 dolarů, předpovědi a cílové ceny se ale velmi různí. Občas zazní varování právě před čtyřicetidolarovou hranicí, jindy zas přijdou představitelé těžařů z OPEC s prohlášením, že by jim nevadila ani cena ještě o polovinu nižší.

Vsadit si u Fortuny lze i na druhotné příležitosti, jejichž pravděpodobnost se od cen ropy odvíjí. Stejný kurz (5 : 1) přiřadila kancelář možnosti, že se zruší příští sezona hokejové KHL, která je na příjmech ruských ropných magnátů do velké míry závislá, a kurz 2,5 : 1 dokonce přiřazuje možnosti, že ve své funkci skončí ruský prezident Vladimir Putin. 

Ještě nižší kurz má jediná čistě makroekonomická sázka v nabídce Fortuny. Pravděpodobnost, že v roce 2015 vystoupá průměrná česká hrubá měsíční mzda nad 26 tisíc korun, vyjádřila Fortuna kurzem 1,5 : 1. Naposledy ve třetím čtvrtletí letošního roku (právě od kvartálního hlášení Českého statistického úřadu se případné výhry odvozují) činila průměrná mzda 25 219 korun.   

Zavřená Blanka dala loni vydělat bookmakerům

Zajímavý byl z dnešního pohledu loňský ekonomický výběr Fortuny. Sázková kancelář tehdy vypisovala sázky na to, zda se v roce 2014 otevřou dva pražské tunely - Blanka a prodloužené metro A do Motola. Fortuna tehdy nabízela pouze možnost, že k otevření pro veřejnost dojde, a to při postupně se snižujících kurzech, které před koncem roku shodně klesly na hladinu 1,5 : 1.

Protože ani k jedné z událostí nedošlo, brali v tomto případě všechny sázky bookmakeři a vydělávala Fortuna. "Nejednalo se ale o žádné velké sumy. Konkrétně v těchto dvou případech se celkové sázky pohybovaly v řádech jednotek tisíců korun," vysvětlil mluvčí sázkové kanceláře Dušan Šrain.

A pro velký úspěch zařazují bookmakeři kanceláře kotované na pražské burze obdobnou sázku i letos. Tentokrát si ale jde naopak vsadit pouze na to, že se Blanka opět neotevře. Tvůrci kurzů tomu ale velkou pravděpodobnost nepřikládají, o čemž svědčí samotný fakt, že nabízí příležitost vydělat sedminásobek (tedy vypsali kurz 7 : 1 na to, že se Blanka opět neotevře).

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru