Nejvyšší zhodnocení přinesly letos investice do amerických akcií a překvapivě i do bezpečných fondů státních dluhopisů.

Peníze uložené na termínovaných a spořicích vkladech jen lehce překročily inflaci. Mírné výnosy vesměs přinesou i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.

Shodly se na tom poradenské firmy.

"Rok 2014 uzavírá pro investory se smíšenými pocity. Kupříkladu bezpečné fondy státních dluhopisů vydělaly asi 10 procent. To je ale předzvěstí, že se bezpečným dluhopisovým fondům v příštím roce pravděpodobně dařit nebude," řekl šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.

Pražské burze se podle Zámečníka nedařilo a ztratila přes tři procenta. Při započítání dividend je výsledek lepší, celkový výnos tak dosáhl 0,81 procenta.

Jinak byl letošek na akciovém trhu ve znamení poměrně vyrovnaného růstu. Pouze v několika posledních týdnech se situace zdramatizovala v souvislosti s prudkým poklesem ceny ropy a krizí rublu v Rusku. Index globálních rozvíjejících se trhů klesl o skoro osm procent, doplnil analytik Partners Aleš Tůma.

Nejsledovanější akciový trh, tedy americké akcie letos dosáhly na zhodnocení téměř 10 procent.

Důvodem jsou slušné firemní výsledky amerických korporací, pokračující makroekonomické známky oživení americké ekonomiky a fungující podpora centrální banky.

V Evropě byly akcie pod tlakem zpomalení růstu ekonomiky v Německu, proto v průměru za celý region zhodnotily jen o 2,5 procenta, upozornil analytik společnosti Swiss Life Select Jan Macek.

Drobní střadatelé ale hledají prostor pro své úspory jinde. Většinu peněz mají na běžných a spořicích účtech, kde zhodnocení před zdaněním dosahuje přibližně 1,1 až 1,3 procenta u nejlépe úročených vkladů do poměrně nízkých částek.

V uplynulém roce navíc úrokové sazby postupně klesaly a podle Zámečníka nelze další snižování vyloučit.

I oblíbené stavební spoření snižuje svou výhodnost. Nejde ani tak o státní příspěvek, ale o úroky připisované stavebními spořitelnami. Ty letos u nových smluv klesly na jedno procento, a kdo chce víc, musí se zavázat k delšímu trvání smlouvy, pravidelnému a nepřerušenému spoření či jiným podmínkám.

Navíc stavební spořitelny pokračovaly ve vypovídání starších smluv s úročením tři nebo čtyři procenta, podotkl Macek.

Záchranou zájmu o stavební spoření zůstává státní příspěvek.

Podobně je tomu u penzijního připojištění. Drtivá většina účastníků zůstává v takzvaných transformovaných fondech, které fungují podle starých pravidel, tedy garantují každoroční nenulové zhodnocení.

Pro letošek očekává Macek u těchto fondů zhodnocení v průměru 1,5 až dvě procenta.

Takzvané účastnické fondy fungují podle volnějších pravidel. Nejúspěšnější z nich těžily z růstu akciového trhu a dosáhly téměř desetiprocentního zhodnocení. Velká většina účastnických fondů ale na tento výnos nedosáhla. V průměru se pohyboval nad třemi procenty.

Zlato navázalo na loňský pokles, letos spadla cena přibližně o další tři procenta. Vzhledem k očekávání růstu úrokových sazeb, silnému dolaru i slušným výnosům akcií není v dohledné době racionální důvod pro jeho opětovný růst, odhadl Macek.

Výhled pro následující rok neslibuje převratné změny. Nízká inflace by měla ještě nějakou dobu vydržet, a proto nelze čekat nějaký výraznější růst sazeb. "Akciový trh v Česku se dále zmenšuje. Investoři by se tedy neměli soustředit pouze na něj, ale rozhlédnout se i v zahraničí," uzavřel portfolio manažer investiční společnosti Partners Martin Mašát.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru