Ruská ekonomika utrpěla v listopadu pokles o 0,5 procenta, a zaznamenala tak první ztrátu od října 2009, kdy ji srážela globální finanční krize. Oznámilo to ruské ministerstvo hospodářství. Ekonomové i vláda čekají prohlubování poklesu pod tlakem propadu cen ropy a západních sankcí vůči Rusku.

Meziroční tempo růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí dál zpomalilo na 0,7 procenta. Ruská vláda letos očekává zvolnění letošního celoročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) na 0,5 procenta z loňského tempa 1,3 procenta a z předloňských 3,4 procenta. Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekají už v posledním letošním čtvrtletí přesun HDP do záporných čísel.

Propad cen ropy se zrychlil na konci listopadu, poté co ropný kartel OPEC odmítl stabilizovat klesající ceny omezením produkce. Ropa a plyn jsou hlavními zdroji příjmů ruské vlády. Vedle ropy přispívají k oslabování ekonomiky západní protiruské sankce za postoj Moskvy k Ukrajině a zpřísněná měnová politika, která brání rubl před hlubším propadem. I tak ale ruská měna letos ztrácí zhruba 40 procent.

Rubl se v pondělí ráno propadl k dolaru i k euru zhruba o šest procent. Po výrazném oživení z minulého týdne nyní ruskou měnu sráží snížená aktivita domácích vývozců. Ti omezili prodeje svých devizových příjmů, protože v předešlých dnech nahromadili dostatek rublů k pokrytí daňových plateb na konci roku, uvedla agentura Reuters.

Rubl kolem 08:40 SEČ klesl k dolaru o 6,3 procenta na 57,42 RUB/USD. Proti euru jeho kurz oslabil o šest procent zhruba na 70 rublů.

Ke konci minulého týdne rubl díky zesíleným prodejům ze strany ruských exportérů vystoupil vůči americké měně až k 52 rublům za dolar a dosáhl maxima od 4. prosince. Ruská vláda minulý týden státním vývozním podnikům nařídila snížit devizová aktiva na úroveň z počátku října, což znamená, že musejí prodávat značnou část svých příjmů v zahraničních měnách. Ostatní vývozci navíc hromadně nakupovali rubly, aby mohli zaplatit na konci měsíce daně.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v pátek odhadl, že ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.