K růstu české ekonomiky přispívají všechny výdajové složky HDP s výjimkou čistého vývozu, shodla se bankovní rada České národní banky na svém jednání 17. prosince. Její záznam zveřejnila v pondělí. Proti předchozímu roku ČNB zaznamenala pokles nezaměstnanosti, obnovený růst mezd nebo počínající růst nově poskytnutých úvěrů.

Bankovní rada zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Zároveň upozornila, že v případě dlouhodobého tlaku na pokles cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. To by znamenalo posunutí závazku udržovat korunu poblíž hranice 27 korun za euro na slabší hodnoty. Rada totiž za snížením cen vidí nebezpečí propadu domácí poptávky, pokles očekávání růstu inflace a obnovení rizik deflačního vývoje ekonomiky.

Rada se také rozhodla nechat úrokové sazby na historických minimech. Na jednání rady rovněž zaznělo, že se inflace vymanila z trendu neustálého snižování a použití kurzu jako nástroje měnové politiky zabránilo deflaci a pokračujícímu nárůstu úspor. Členové rady na jednání také uvedli, že použití kurzového závazku vneslo do ekonomiky stabilitu, která se projevuje v rostoucích ukazatelích důvěry.

Důvěra v ekonomiku roste

Pozitivní výhled na hospodářství se odráží také v indexu důvěry, který v konjunkturálním průzkumu sleduje Český statistický úřad. V prosinci důvěra v českou ekonomiku stoupla na 11,6 bodu, proti listopadu byla výše o 1,5 bodu. Dále tak zrychlila svůj předchozí růst. Zvýšil se optimismus podnikatelů i spotřebitelů, proti počátku roku se ukazatel důvěry víc než zdvojnásobil.

"Prosincové výsledky konjunkturálního průzkumu vyznívají velmi optimisticky. Opět se zlepšuje nálada spotřebitelů i podnikatelského sektoru. V celé ekonomice panuje nejlepší nálada od srpna 2008," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče se zlepšující se sentiment spotřebitelů promítne do růstu maloobchodních tržeb a obecně do růstu celkové spotřeby domácností.

Celkový ukazatel důvěry podnikatelů proti listopadu vzrostl o 1,5 bodu na 13,8 bodu. Důvěra spotřebitelů se zvýšila také o 1,5 bodu na 2,8 bodu, její růst se ale proti listopadu zpomalil.

Ukazatel důvěry ve stavebnictví se v porovnání s listopadem zvýšil o 2,5 bodu na minus 21,5 bodu, stavebníci tak jako jediní nadále očekávají častěji zhoršení situace než zlepšení. Ve vybraných odvětvích služeb důvěra stoupla o 1,4 bodu na 33,7 bodu. V obchodě se ukazatel zvýšil o 5,3 bodu na 16,3 bodu, v průmyslu vzrostl o bod na tři body.