E-mailová služba Gmail společnosti Google je v Číně od pátku zablokovaná. A v pondělí podle organizace GreatFire.org, která sleduje zásahy cenzorů v zemi, je služba stále nedostupná. "Vláda se snaží dále likvidovat Google v Číně a snad také oslabit jeho pozici na trzích v zahraničí," citovala organizaci agentura Reuters. 

"Představte si, že zahraniční uživatelé Gmailu se nebudou moci spojit s čínskými klienty. Mnoho lidí venku by tak muselo od Gmailu odejít," dodal nejmenovaný člen GreatFire. Americká společnost zaznamenala prudký pokles provozu na čínských účtech Gmailu na konci minulého týdne. "Kontrolovali jsme to a na naší straně jsme žádnou závadu nezjistili," uvedl singapurský mluvčí Googlu.

Blokaci má podle organizace na svědomí zřejmě systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako "Great Firewall of China". 

Služby Googlu jsou v Číně systematicky narušovány od června, tedy od doby krátce před 25. výročím potlačení prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. 

Společnost se v roce 2010 rozhodla odejít z kontinentální Číny s tím, že se nehodlá dál podřizovat čínské cenzuře a snášet časté hackerské útoky. Uživatelé z pevninské Číny ale mohli vyhledávací a další služby Googlu používat přes jeho portál v Hongkongu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru