Pro Václava Havla začal publicista Vladimír Hanzel v roli osobního tajemníka pracovat už v létě 1989. Tehdy byl Havel ještě vůdcem československého disentu, který se jen před pár měsíci vrátil z vězení. 29. prosince 1989 přišel Hanzel s novým prezidentem na Pražský hrad. A definitivně jej opustil až v roce 2003.

"Žádné konkrétní představy jsme neměli. Šlo o to, aby padl režim v tehdejší podobě," vzpomíná dnes třiašedesátiletý Hanzel na poslední týdny komunismu v Česku. "Možná jsme si představovali, že to bude nějaké pokračování pražského jara z roku 1968, že komunisté sami vytáhnou Dubčeka ze zapomnění. A že tu bude celkově svobodnější prostředí. Ale že by lidé z opozice rovnou napochodovali do politických funkcí, to jsme si opravdu nemysleli."

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.