Dita Přikrylová pracuje jako poradkyně v IT. Před dvěma lety se rozhodla, že svět informačních technologií nemusí patřit jenom mužům a že by naopak bylo velmi přínosné, kdyby řady „ajťáků“ zpestřilo více žen. Spolu s dalšími kolegyněmi proto založila sdružení Czechitas.

Cílem Czechitas je vzdělávat a inspirovat dívky a ženy k práci v informatice a budovat komunitu dívek se zájmem o tento obor. „Věříme, že i holky mají  vedle mužů v IT své místo,“ zní motto Czechitas.

Začalo to v červnu roku 2013, kdy Czechitas uspořádaly v Brně bezplatný programovací víkend pro dívky. Workshop vychází z celosvětového konceptu a může ho uspořádat každý, kdo má chuť, čas, kouče, zájemkyně a sponzory.  "Naše organizace se nyní skládá z dvanácti žen a společně jsme schopny realizovat workshopy, které se těší velkému zájmu ze strany dívek a žen všech věkových kategorií," říká Přikrylová.

„Z obrovské pozitivní zpětné vazby jsme zjistily, že dívky mají zájem se učit i něčemu jinému. Něčemu, co mohou i jako neprogramátorky uplatnit v každodenním životě nebo práci, vytvořit si vlastní logo, sestavit stránky v komerčních nástrojích, použít funkci nebo makro v kancelářském balíku a tak podobně,“ pokračuje Přikrylová. Od tohoto léta, kdy Czechitas spustily první autorské worskhopy, už školeními prošlo zhruba 200 dívek.

Workshopy jsou zdarma a veškeré výdaje spojené s organizací workshopů a marketingem se Czechitas snaží pokrýt ze sponzorských darů. Mezi sponzory jsou například Jihomoravské inovační centrum nebo společnost RedHat, která se věnuje distribuci linuxu.

 „Ne vždy se to však daří, část nákladů tedy hradíme i z vlastní kapsy. Věříme, že naše iniciativa má smysl a může pomoci předat ženám nástroje a vědomosti potřebné na cestě ke splnění jejich snů a cílů,“ dodává Přikrylová.

Czechitas jsou všude. Může to být sousedka, kamarádka nebo kolegyně. Aktuálně organizují Czechitas workshopy v Praze a v Brně, ale rády by myšlenku a znalosti předávaly i v jiných městech. „Pokud by kdokoliv chtěl do svého města přivést libovolný workshop pod hlavičkou Czechitas, stačí nás kontaktovat a na dalším postupu se domluvíme. Je důležité mít představu o zázemí, kde by se workshop mohl uskutečnit, a také o případných lokálních sponzorech akce. S propagací a registrací účastnic pomůžeme a pak už jen sesbíráme naše kouče a přijedeme za vámi,“ přibližuje možnosti spolupráce Přikrylová.

"Během jednoho workshopu určitě zřejmě nenaučíme holky naprogramovat si úplně celou hezkou webovou stránku. Můžeme jim ale ukázat jak a pomocí kterých nástrojů to dokážou. Můžeme jim také dát kontakty na lidi, kteří jim s tím případně pomůžou. Navíc určitě během workshopů pomáhá, že cítíte určitý závazek tam přijít a něco odevzdat. Když jste doma a máte se do něčeho pustit sami, mnohem více vám hrozí, že to odložíte a nedokončíte," upozorňuje Přikrylová.


Související