Duchovní podporu obětem válečných konfliktů ve světě ve čtvrtek v tradičním vánočním poselství Městu a světu nabídl papež František. Jeho znepokojení vyvolává hlavně strádání obyvatel Sýrie a Iráku vystavených útokům Islámského státu. "Milované" Ukrajině postižené konfliktem mezi armádou a separatisty hlava římskokatolické církve popřála bratrství a smíření.

Papež tvrdými slovy odsoudil "brutální pronásledování", masakry a únosy lidí na Blízkém východě, ale i v Nigérii a Pákistánu. Násilí jsou vystaveny etnické a náboženské skupiny v Sýrii a Iráku, mnoho lidí už bylo uneseno nebo zabito v Nigérii, prohlásil František. Odsoudil rovněž hrůzný incident v pákistánském Péšávaru, kde islamisté minulý týden zabili 141 lidí, z toho 132 dětí.

"Prosím spasitele, aby pamatoval na naše bratry a sestry v Iráku a Sýrii, kteří už příliš dlouho strádají pokračujícím konfliktem a kteří jsou spolu s dalšími příslušníky etnických a náboženských skupin vystaveni brutálnímu pronásledování," řekl papež.

Před vánočními svátky papež překvapivě telefonoval křesťanským uprchlíkům v táboře Ankává v iráckém Kurdistánu. Přirovnal jejich situaci k vánočnímu údělu Ježíše Krista. "Ani pro něj nebylo místo a musel se zachránit útěkem do Egypta," řekl uprchlíkům.

Papež rovněž vyzval k dialogu mezi Izraelem a Palestinci, promluvil k Ukrajincům, aby překonali nenávist a nastoupili cestu ke sbratření a usmíření. Lidem v rozvinutých zemích uvrženým do požitkářství a lhostejnosti popřál, aby dokázali obměkčit svá srdce.

Desetitisícům věřících přihlížejícím ze Svatopetrského náměstí papežskému požehnání a milionům lidí u televizí a internetu osmasedmdesátiletý František řekl, že vánoční svátky by měly "přinést naději uprchlíkům, vyhnancům a exulantům, dětem, dospělým a starcům" v blízkovýchodním regionu i po celém světě.

"Nechť lhostejnost se změní ve vstřícnost a odpor v pohostinnost, aby všichni, kdo dnes trpí, mohli dostat nezbytnou humanitární pomoc a přečkali útrapy zimy, vrátili se do svých zemí a žili důstojně," prohlásil papež v poselství proneseném v italštině. Zvláštní dík si podle něj zaslouží lidé pomáhající obětem epidemie eboly.

Papež, který na vatikánský stolec nastoupil loni v březnu, projevem uzavírá druhý rok svého pontifikátu. V příštím roce ho čeká rušný program včetně cest do Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Spojených států. Předsevzal si rovněž reformu vatikánské byrokracie, které už adresoval několik kritických projevů.