Na své si tady přijdou jak příznivci neviditelné ruky trhu, tak fanoušci konspirativních teorií. Od začátku roku 2011 do letošního srpna zkrátka převládal názor, že ropy je na trhu nedostatek – ať už s ohledem na rostoucí poptávku z Asie nebo na tržní spekulace – a její cena tudíž zkrátka musí být nad 100 dolarů za barel.

Teď je vše jinak. Spojené státy americké masivně navyšují těžbu ropy z břidlic, Kanada z ropných písků. Takzvaný Islámský stát v Iráku nepostoupil k hlavním ropným polím, naopak směřuje k porážce na bojišti. Množí se spekulace, že s čínským ekonomickým růstem není něco v pořádku a že se obrací – jak by řekl Václav Klaus – v "nerůst".

Když nabídka roste a poptávka stagnuje, pád ceny je logickým důsledkem. Nebo je v tom něco více? Třeba zájem Saúdské Arábie zastavit těžařský boom v Severní Americe nebo pokus srazit na kolena Putinův režim v Rusku?

Na otázku, kdo jsou hlavní poražení na padajícím trhu s ropou, je zřejmá odpověď. Jsou to země, které stahují téměř celý výnos z prodeje této suroviny do státního rozpočtu, aby jej následně mohly použít na zbrojení či uplácení vlastních obyvatel formou sociálních programů a cenových dotací. Jmenovitě je to hlavně Rusko, Írán a Venezuela.

Dalším poraženým jsou soukromé společnosti, jež investovaly do nákladné hlubokomořské těžby ropy. Při cenách okolo 60 dolarů za barel se například těžba z moře u pobřeží Brazílie stává silně prodělečným podnikem.

Naopak zatím v pohodě mohou být těžaři v Severní Americe. Díky technologickému pokroku lze těžit ropu z břidlic při nákladech okolo 40 dolarů za barel. Pokud bude nejhůř, stačí dočasně omezit hlavní nákladovou položku – vyhledávání a vrtání nových ložisek.

Úplně v klidu mohou být arabské země u Perského zálivu, v jejichž případě se náklady na těžbu ropy pohybují v řádu jednotek dolarů za barel.

Během posledních deseti let cena ropy kmitala mezi 40 a 140 dolary za barel. Logiku v tom těžko nalezneme, jisté dočasné výhody ano. Hlavním vítězem pádu cen ropy jsme totiž my všichni, kteří se neobejdeme bez benzinu, nafty a výrobků z plastů.

Související