Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a vystoupila nejvýše za osm let. Ukázal to index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK. Spotřebitelé očekávají, že největší evropská ekonomika nabere na rychlosti.

Index důvěry na leden stoupl o 0,3 bodu na devět bodů, což byl nejvyšší údaj od prosince 2006. Analytici dotazovaní agenturou Reuters v průměru očekávali, že hodnota indexu se zvýší jen na 8,8 bodu.

"Je zřejmé, že spotřebitelé v současnosti předpokládají, že fáze hospodářského oslabení v Německu bude dočasná, a očekávají, že se jejich domácí ekonomika vrátí v nadcházejících měsících k růstu," uvedla GfK v prohlášení. Upozornila však rovněž, že krize na Ukrajině, v Sýrii a v Iráku a vypuknutí eboly nadále ekonomiku oslabují.

Spotřebitelé se zdají být ochotnější více nakupovat. Pokles cen energií snížil náklady na topný olej a benzin, a domácnosti tak mají více peněz na nákupy dalšího zboží. Naopak sklon k úsporám je nejnižší od roku 1991, kdy GfK začala sledovat tyto údaje za nově sjednocené Německo.

Nicméně očekávání spotřebitelů se zhoršila. GfK to připisuje delikátní mezinárodní situaci. Domácí podmínky však zůstávají příznivé pro další spotřebu. Zaměstnanost je na rekordním maximu, mzdy rostou a inflace je nízká.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru