Nizozemský výrobce luxusních sportovních vozů Spyker vyhlásil bankrot. Společnost, která byla v minulých letech dočasným majitelem krachující švédské automobilky Saab, ve čtvrtek oznámila, že si nedokázala zajistit překlenovací úvěr na restrukturalizaci, a proto svou činnost ukončí.

Spyker se již na začátku tohoto měsíce uchýlil pod soudní ochranu před věřiteli v naději, že získá finance a odvrátí kolaps. Zakladatel a šéf společnosti Victor Muller uvedl, že nyní bude pracovat na vzkříšení značky a bude ji chtít zaměřit na elektrické automobily.

Muller založil Spyker v roce 2000 a názvem firmy navázal na bývalého nizozemského výrobce automobilů, který zkrachoval před druhou světovou válkou. Firma se zaměřovala na luxusní sportovní auta s vysokým podílem ruční práce a v sezoně 2006–2007 měla svou vlastní stáj v závodech formule 1.

V roce 2010 Spyker koupil od amerického koncernu General Motors ztrátového Saaba, jehož o dva roky později prodal čínské firmě NEVS. V posledních letech se firma snažila prorazit v kategorii takzvaných supersportů, například značkou B6 Venator.

V poslední době firmu tížily značné finanční problémy, dokonce neměla na nájem a ze svých prostor byla kvůli tomu soudně vyklizena, podotýká agentura Reuters. Konkurzem a likvidací nyní firmu provede nucený správce, jehož jmenoval už dříve soud, uvedl Spyker.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru