Akciové trhy ve Spojených státech ve středu prudce posílily, index S&P 500 tak zaznamenal nejvýraznější jednodenní nárůst od loňského října. Americká centrální banka (Fed) po svém zasedání signalizovala budoucí zvýšení úrokových sazeb, slíbila však, že bude při rozhodování o termínu tohoto kroku "trpělivá".

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních podniků, stoupl o 1,69 procenta na 17 356,87 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 2,04 procenta na 2012,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 2,12 procenta na 4644,31 bodu.

Fed od prosince 2008 v rámci podpory ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. Šéfka Fedu Janet Yellenová ve středu uvedla, že nejméně v příštích třech měsících nepočítá s žádným zvyšováním úroků.

Fed tak rozptýlil obavy investorů, že by vzhledem k příznivým údajům o domácí ekonomice mohl zvyšování úroků uspíšit. "Fed zůstane naším přítelem velmi dlouhou dobu," uvedl investiční ředitel společnosti LPL Financial Burt White. "Hospodářský růst je nadále dobrý a americký firemní sektor je zdravý. Když to všechno dáte dohromady, znamená to stoupající ceny akcií," dodal.

Vzhůru ve středu zamířily například akcie energetických podniků, které těžily z růstu cen ropy. Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti ExxonMobil posílily o tři procenta, její konkurent Chevron si připsal přes čtyři procenta.

Na devizovém trhu dolar ve středu díky vyhlídkám na zvýšení úroků v USA výrazně posílil vůči ostatním předním měnám. Euro se vůči dolaru propadlo až na týdenní minimum 1,2322 dolaru. V závěru středečního obchodování v New Yorku se jednotná evropská měna prodávala za 1,2346 dolaru, oproti úterý tak vykazovala pokles o téměř 1,3 procenta.

"Trhy tlačí dolar vzhůru, protože Fed je na cestě ke zvýšení sazeb v roce 2015," řekl agentuře Reuters devizový analytik Win Thin ze společnosti Brown Brothers Harriman.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru