Americká společnost Avon zaplatí ve Spojených státech 135 milionů dolarů (skoro tři miliardy korun) za urovnání obvinění souvisejících s podplácením čínských vládních činitelů. Avon je největším přímým prodejcem kosmetiky na světě.

Čínská divize společnosti podle americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v letech 2004 až 2008 věnovala čínským vládním činitelům dárky v hodnotě osm milionů dolarů, aby si zajistila licenci pro přímý prodej. Dárky zahrnovaly například luxusní zboží od firem Louis Vuitton, Gucci či Tiffany.

Čína v roce 1998 přímý prodej zakázala, o několik let později se však rozhodla tento zákaz zrušit. Avon se stal v roce 2006 prvním podnikem, který získal licenci pro přímý prodej na čínském trhu, napsal internetový server BBC.

"Čínská divize Avonu zaplatila miliony dolarů vládním činitelům, aby obdržela licenci pro přímý prodej a získala náskok před konkurencí. Pro firmu to znamenalo značný finanční přínos," uvedla Komise pro cenné papíry a burzy. Divize Avon China se podle agentury AP k uplácení přiznala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru