Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1663 miliard korun. Babiš to řekl ve středu na Hradě na společné tiskové konferenci s prezidentem Milošem Zemanem.

Babiš poznamenal, že se od svého letošního nástupu do funkce intenzivně věnoval likviditě a řízení státního dluhu. "Můžu dnes ohlásit, že poprvé od roku 1995 absolutně se sníží dluh o 20 miliard. Takže naše zadlužení koncem roku 2014 bude 1663 miliard, což je o 20 miliard míň než v roce 2013," řekl Babiš. Jde podle něj o obrovský úspěch.

Ocenil také, že rating České republiky je nejlepší mezi státy střední a východní Evropy. I české dluhopisy se podle něj staly velmi atraktivními. "Jsem rád, že se nám daří finanční trhy přesvědčit, že naše nastolená politika, ekonomika jde dobrým směrem," podotkl také.

Ministerstvo financí podle něj plánuje refinancování starších dluhopisů, které byly emitovány za výnos asi 3,6 procenta. Refinancováním by chtěl v příštím roce ušetřit tři miliardy korun.

Babiš ve středu se Zemanem společně znehodnotili dluhopis ve výši čtyř milionů korun, aby tak snížili státní dluh. Peníze na pořízení dluhopisu získal Zeman díky příspěvkům do svého fondu.

Oba politici se ve čtvrtek dotkli také státního rozpočtu na příští rok. Zeman přitom poznamenal, že zákon o státním rozpočtu rozhodně nebude vetovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru