Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky.

Praha. Veřejná schůze rady Českého rozhlasu. Z programu: schválení rozpočtu na rok 2015, rámcový plán činnosti ČRo na rok 2015 a výhled na roky 2016 až 2017.

Praha. Řádná valná hromada společnosti O2 Czech Republic. Rozhodovat má o syndikovaném úvěru pro mateřskou PPF.

Brusel. Konečná zpráva listopadového vývoje inflace v eurozóně.

Berlín. Německá vláda projedná návrh zákona na zpoplatnění německých dálnic. V 11.15 se k zákonu vyjádří ministr dopravy Alexander Dobrindt.

New York. Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí finančního roku.

New York. Americký výrobce podnikového softwaru Oracle zveřejní hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí.

Washington. Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách.

Propad rublu i ruské burzy pokračoval

Ruská měna v úterý zažila nejhlubší propad za posledních 16 let. Po poledni kurz překročil hranici 80 rublů za dolar, později odpoledne se odrazil k 72 rublům za dolar. Podle analytiků se ukazuje, že zásah centrální banky, která v noci zvýšila základní úrokovou sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent, na trh neúčinkoval. Na řadu by tak podle nich měly přijít radikálnější kroky, které by ukončily paniku. Ta ovládla finanční trhy, média i společnost.

Ruská centrální banka je podle svého viceguvernéra Sergeje Švecova připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů. Situace na ruském akciovém i devizovém trhu je podle něj kritická.

Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová řekla, že oslabování rublu je pro ekonomiku signálem, aby se přizpůsobila nové situaci, kdy prudce klesají ceny ropy a Rusko postihují sankce zavedené Západem kvůli ukrajinské krizi. Centrální banka je podle ní připravena koordinovat kroky s vládou.

Úrokové sazby hypoték opět klesly. Nové maximum je 2,44 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu dále klesla na 2,44 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v říjnu, kdy průměrná sazba činila 2,51 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

"Do listopadového snižování sazeb se zapojily prakticky všechny velké banky, což mělo za důsledek další pokles průměrných sazeb. Pokles nejoblíbenějších fixací již došel tak daleko, že u některých bank není problém získat pětiletou fixaci za stejnou nebo nižší cenu než hypotéky s plovoucí úrokovou sazbou," uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky ovšem i přes snížení sazeb klesl. V listopadu si hypoteční úvěr sjednalo 7351 lidí, což je o 373 méně než v říjnu. Objem nových úvěrů v listopadu klesl o 343 milionů na 12,482 miliardy korun.

USA potvrdily antidumpingová cla na dovoz solárních panelů z Číny

Solární elekrárna v Sydney od Photon EnergySpojené státy potvrdily vysoká cla na dovoz solárních produktů, jako solárních panelů, z Číny a Tchaj-wanu. Antidumpingová cla na zboží z Číny mají činit až 165,04 procenta, v případě tchajwanských produktů až 27,55 procenta. Rozhodnutí zřejmě dále zvýší obchodní napětí mezi zeměmi, upozornila agentura Reuters.

Americké ministerstvo obchodu svým rozhodnutím vychází vstříc americké divizi německého výrobce solárních panelů SolarWorld.

Peking již na první americká antidumpingová cla na čínská solární zařízení z roku 2012 odpověděl zavedením dodatečných cel na dovoz polysilikonu, který je základní surovinou k výrobě fotovoltaických článků. V srpnu pak Čína dovoz polysilikonu z USA pozastavila.

Apple kvůli rublu zastavil on-line prodej v Rusku

Americká společnost Apple zastavila kvůli extrémním výkyvům směnného kurzu rublu internetový prodej v Rusku. Firma to uvedla v dnešním sdělení a dodala, že nyní na ruském trhu zvažuje přecenění zboží.

Ruský rubl dnes prudce oslabil a přiblížil se až k hranici 80 rublů za dolar. Později se ale zotavil a dostal se k 67 rublům s denní ztrátou méně než tři procenta. Propad kurzu měny ale nedokázalo zastavit ani překvapivé prudké zvýšení úrokových sazeb, k němuž sáhla ruská centrální banka.

Akcionáři O2 budou na valné hromadě rozhodovat o půjčce pro PPF

O2Akcionáři telekomunikační firmy O2 budou ve středu na valné hromadě schvalovat poskytnutí půjčky mateřské skupině PPF až do výše 24,8 miliardy korun. Peníze chce PPF použít na splacení části kupní ceny za majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky.

Splatnost půjčky pro PPF má být maximálně sedm let s tím, že jej firma bude moci splatit kdykoliv předčasně. Úrok placený půlročně bude vycházet z referenční sazby 6M PRIBOR, úrokové marže pro syndikovaný úvěr, který si bude muset vzít O2, a přirážky 0,3 procenta.

Vedle splacení části kupní ceny za O2 by PPF mohla peníze použít na probíhající odkup dalších akcií operátora od minoritních akcionářů. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií O2.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru