Vítězem 20. ročníku soutěže Exportér roku 2014 je automobilka Škoda Auto. V kategorii podle nárůstu exportu zvítězil výrobce letadel Aircraft Industries. Ocenění v úterý předal zástupcům firem na slavnostním večeru prezident Miloš Zeman.

Stejně jako v minulém ročníku soutěže se na druhém místě umístila společnost Foxconn CZ, na třetí pozici se dostal Agrofert. V žebříčku podle nárůstu exportu v loňském roce se za Aircraft Industries umístily společnosti Aero Vodochody a Tatra Trucks.

Vítězem kategorie dle objemu exportu v letech 1993 až 2013 byla také vyhlášena Škoda Auto. Podle průměrného nárůstu exportu ve stejném období zvítězil výrobce pneumatik Mitas. Na druhé pozici skončila Siemens Group a třetí je AGC Automotive Czech.

Podle prezidenta Zemana je politika doporučených zemí pro export naprosto zbytečná. "To, co exportéři potřebují, pokud to sami nevědí, je nikoli regionální preference, ale oborová preference," řekl Zeman. Příkladem je podle něj Tádžikistán, který je nejchudší zemí Střední Asie, a který má ale obrovský hydroenergetický potenciál.

"Přestaňme si hrát na země, které jsou preferované a země, které jsou nepreferované, není to k ničemu," dodal prezident.

Zvláštní cenu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře pro exportéra, který vyváží svoje výrobky a služby do největšího počtu zemí, získala společnost CommScope Czech Republic, která se zabývá výrobou telekomunikačních a elektronických zařízení.

V kategorii Nejlepší exportní transakce podpořená státem pro vývozní transakce s objemem vyšším než 100 milionů korun podpořené prostřednictvím financování ČEB nebo EGAP nejlépe vyhověly projekty M Steel Projects, Papcel a GE Aviation Czech.

Soutěž Exportér roku má tradičně několik kategorií a zúčastnit se jí mohli všichni exportéři se sídlem v České republice s ročním objemem vývozu nad 100 milionů korun. Pořadateli soutěže jsou Střední podnikatelský stav a Asociace na podporu podnikání ČR.

Velcí exportéři
(nad 500 mil. Kč, podle objemu exportu v roce 2013)

1. Škoda Auto
2. Foxconn CZ
3. Agrofert
4. Moravia Steel
5. Panasonic AVC Networks Czech
6. Siemens Group Česká republika
7. Bosch Diesel
8. ArcelorMittal Ostrava
9. Robert Bosch
10. Iveco Czech Republic

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru