Od příštího roku bude v Česku vedle patnácti procentní a jednadvaceti procentní sazby zavedena nová snížena desetiprocentní sazba DPH na dětskou výživu, léky a knihy. K této sazbě by se měly přiřadit také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Ty jsou ale v novele zákona o DPH, kterou bude v pondělí Poslanecká sněmovna schvalovat poté, co ji vetoval Senát.

Přijímání novel daňových zákonů kritizují podnikatelé a daňoví poradci. Změny jsou totiž opět schvalovány na poslední chvíli a podniky se na ně nemohou řádně připravit.

K dalším výrazným změnám u nepřímého zdanění patří od Nového roku rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo dodání zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem opatření je zamezit podvodům.

Přenesení daňové povinnosti novela rozšiřuje vedle nynějšího převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí nebo některých plodin. To ovšem opět obsahuje vetovaná novela zákona o DPH. Vláda by přitom měla v pondělí 22. prosince k tomuto opatření přijmout nařízení vlády.

Zároveň kritizovaná novela ponechává limit pro povinnou registraci k dani na současném milionu korun, ačkoli se podle platného zákona měl od příštího roku snížit na 750.000 Kč.

Kontrolní hlášení pro DPH, tedy soupisy daňových dokladů k jednotlivým položkám daňového přiznání, zmíněná novela obsahuje také. Ale v platnost toto opatření vstoupí až od ledna 2016. Firmy by hlášení měly posílat vždy do 25. dne následujícího měsíce. Fyzické osoby by je ale měly podávat jen ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tedy jednou za čtvrt roku.

Senát také v odmítnuté novele navrhl na rok 2016 odložit zavedení 21procentní sazby daně z přidané hodnoty pro prodej stavebních pozemků. Představitelé koalice přitom deklarovali, že zákon znovu schválí v Senátem navrhované verzi.

Nově také musí od nového roku všichni, kteří mají datovou schránku, činit veškerá podání (přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádná daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání) elektronickou formou. V opačném případě hrozí od finanční správy pokuta.

Od nového roku budou také telekomunikační služby, služby rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytované služby zdaňovány vždy v zemi koncového spotřebitele. Aby nemuseli poskytovatelé služeb zvlášť přiznávat a odvádět DPH v každém státě, kde sídlí jejich odběratelé, mohou se tak zaregistrovat do tzv. zvláštního režimu jednoho správního místa.

Již od prosince se v souvislosti se snížením limitu pro platby v hotovosti z 350.000 korun na 270.000 korun snížil limit pro ručení za neodvedenou DPH ze 700.000 korun na 540.000 korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru