Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22.00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Česko podle týdeníku Ekonom tone v dluzích. Nejen stát a podniky, ale i domácnosti. Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací se ve třetím kvartálu letošního roku právě celkový dluh domácností - po připočítání smluvených poplatků a úroků - vyšplhal na 1,71 bilionu korun. Dluhy mají tři miliony lidí a každý desátý z nich má s jejich splácením problémy.

Objem hypoték, které představují stabilnější část tohoto dluhu, narostl meziročně o 56 miliard korun. Hodnota podstatně rizikovějších krátkodobých úvěrů se zvýšila téměř o osm miliard na 364 miliard korun, přičemž o vzestup se postaraly hlavně půjčky od nebankovních institucí.

Názory, zda je to dobře, či špatně, se různí. "Dluh ekonomice nevadí, zvyšují se investice, lidé se i díky nim dostávají k novým technologiím," řekl týdeníku Ekonom Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru. Toto zájmové sdružení právnických osob eviduje téměř 18 milionů kontraktů. A poskytuje informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů věřitelům, tedy leasingovým a úvěrovým společnostem, s cílem předcházet zadlužení těch klientů, kteří by mohli mít problémy půjčky splácet.

Jenže závazky domácností, které se následně při jejich (ne)splácení propadnou do dluhové pasti, vedou k ohromnému množství osobních tragédií. Počet soudem nařízených exekucí se na podzim vyšplhal k číslu 700 tisíc a objem půjček domácnostem po lhůtě splatnosti dosahuje 52 miliard korun.

Desítky tisíc lidí byly dokonce v posledních letech nuceny sáhnout k nejzazšímu řešení dluhových problémů: osobnímu bankrotu. Jen letos už podalo návrh na tento způsob oddlužení přes 20 tisíc lidí, 17,5 tisíce z nich soud schválil.

Problémy dlužníků dohánějí samotné splátkové společnosti. Proto se postupně připojují k registru a žadatele o půjčky začínají důsledněji prověřovat. Jiné splátkové firmy zase mohou přijít o velké peníze, protože podle odhadů advokáta Petra Němce, který zastupuje desítky postižených lidí ve sporech s exekutory, se až 100 tisíc exekucí v Česku uskutečnilo protiprávně.

nejohroLlenA jL A dluLlnA k

 


obalka Ekonom 2014 50- Jak se dluhům vyhnout?

- A jak je přežít, pokud už je máte?

Odpovědi najdete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom Zadlužení Češi. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru