Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22.00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Česko podle týdeníku Ekonom tone v dluzích. Nejen stát a podniky, ale i domácnosti. Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací se ve třetím kvartálu letošního roku právě celkový dluh domácností - po připočítání smluvených poplatků a úroků - vyšplhal na 1,71 bilionu korun. Dluhy mají tři miliony lidí a každý desátý z nich má s jejich splácením problémy.

Objem hypoték, které představují stabilnější část tohoto dluhu, narostl meziročně o 56 miliard korun. Hodnota podstatně rizikovějších krátkodobých úvěrů se zvýšila téměř o osm miliard na 364 miliard korun, přičemž o vzestup se postaraly hlavně půjčky od nebankovních institucí.

Názory, zda je to dobře, či špatně, se různí. "Dluh ekonomice nevadí, zvyšují se investice, lidé se i díky nim dostávají k novým technologiím," řekl týdeníku Ekonom Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru. Toto zájmové sdružení právnických osob eviduje téměř 18 milionů kontraktů. A poskytuje informace o bonitě a důvěryhodnosti klientů věřitelům, tedy leasingovým a úvěrovým společnostem, s cílem předcházet zadlužení těch klientů, kteří by mohli mít problémy půjčky splácet.

Jenže závazky domácností, které se následně při jejich (ne)splácení propadnou do dluhové pasti, vedou k ohromnému množství osobních tragédií. Počet soudem nařízených exekucí se na podzim vyšplhal k číslu 700 tisíc a objem půjček domácnostem po lhůtě splatnosti dosahuje 52 miliard korun.

Desítky tisíc lidí byly dokonce v posledních letech nuceny sáhnout k nejzazšímu řešení dluhových problémů: osobnímu bankrotu. Jen letos už podalo návrh na tento způsob oddlužení přes 20 tisíc lidí, 17,5 tisíce z nich soud schválil.

Problémy dlužníků dohánějí samotné splátkové společnosti. Proto se postupně připojují k registru a žadatele o půjčky začínají důsledněji prověřovat. Jiné splátkové firmy zase mohou přijít o velké peníze, protože podle odhadů advokáta Petra Němce, který zastupuje desítky postižených lidí ve sporech s exekutory, se až 100 tisíc exekucí v Česku uskutečnilo protiprávně.

nejohroLlenA jL A dluLlnA k

 


obalka Ekonom 2014 50- Jak se dluhům vyhnout?

- A jak je přežít, pokud už je máte?

Odpovědi najdete v hlavním tématu aktuálního čísla týdeníku Ekonom Zadlužení Češi. Objednat si jej můžete i přes SMS. V elektronické podobě je k dostání i na iPadu a iPhonu a tabletu Samsung.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Celkový dluh domácností se ve třetím kvartálu roku vyšplhal na 1,71 bilionu korun.
  • Desítky tisíc Čechů v posledních letech vyhlásily osobní bankrot.
  • Mezi nejohroženější dlužníky patří 35leté ženy s jedním dítětem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.