Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom Vám doručíme až domů. Více zde.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ropa si minulý týden sáhla na další dno. Po úterním propadu pod hranici 66,5 dolaru za barel u ropy Brent, respektive 63,5 dolaru v případě ropy WTI se ceny ocitly nejníže od roku 2009. Nejvíce se v souvislosti s levným černým zlatem hovoří o problémech zemí OPEC a Ruska. Vedle toho má ale propad cen ropy i další efekty.

Například analýzy komoditních expertů bank Société Générale a Citigroup upozorňují na silný negativní efekt levné ropy na řadu dalších komodit - především potravin a kovů. Přidávají se tak k tlakům, které na jejich ceny vyvíjejí velké zásoby a slábnoucí poptávka především v Číně.

Analytici Citigroup připomínají, že energie a pohonné hmoty z ropy se na nákladech pěstování kukuřice nebo rýže podílejí zhruba 50 procenty, 30- až 40procentní podíl mají na těžbě železné rudy. U všech těchto komodit proto předpovídají další několikaprocentní propady cen.

Analytici počítají s nízkými cenami ropy i pro příští rok. Jedním z důvodů má být cenová válka mezi OPEC a Spojenými státy. Spolek zemí produkujících ropu totiž doufá, že nízké ceny uškodí více americkým těžařům břidličné ropy, a otálejí proto s omezením vlastní těžby.

"V případě ropy dochází ke strukturálním změnám, které ještě nejsou u konce," upozorňuje šéf komoditních analytiků Société Générale Michael Haigh. Pokud se jeho slova potvrdí, prodělají investoři sázející na růst cen komodit. Naopak radovat se budou spotřebitelé, pro něž by dlouhodobě levná ropa měla přinést levnější pohonné hmoty, ale také některé potraviny.

Související