Platy elitních policejních vyšetřovatelů, například se specializací na technologie, by měly podle mínění ministra vnitra Chovance vyskočit na dvojnásobek. V některých případech by takový "řadový" (ale elitní) policista mohl mít stejné peníze jako policejní ředitel. Proč ne - pokud půjde o několik jednotek, maximálně desítek specialistů.

Důležitější než to, kdo bude mít víc, je obecně problematika platů ve veřejném sektoru. Nelze nevzpomenout na prudký nárůst platů manažerů státních firem, který měl dostat "do křesla" skutečné odborníky, kteří by jinak ke státu prostě nešli. Jenže nakonec se nejvíc probíraly zlaté padáky ředitelů, kteří firmu dovedli do ztráty, nebo zda skutečná cena manažerů (třeba opční program šéfů ČEZ kdysi nesl odměny v řádu desítek milionů) odpovídá jejich úsilí. Debata o platech manažerů neskončila dodnes. Nedávno se nechal ministr financí Babiš slyšet, že odměny byly nastaveny nepřiměřeně vysoko.

Poměřovat platy policistů s privátní sférou je obtížné. Specialisté na IT si vydělají jinde víc. Ale co třeba policisté, kteří bojují s drogovými dealery, kteří mají rovněž diametrálně odlišné příjmy (jen jsou jaksi mimo tabulky)? Proč jedni mají mít víc, a druzí ne? Ministrův příslib vyšších platů však asi víc míří nikoli k soukromým firmám, ale ke státu. Chovance nejspíš vyvedl z rovnováhy přechod náměstka ředitele ÚOOZ Ivana Černíka do Státní tiskárny cenin, která spadá pod finance. Pokud byl za přestupem vyšší plat, potom jde o nepořádek v "tabulkách". A srovnat jej by mělo jít i bez proslovů na téma špatné platy policistů.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se