Míra nezaměstnanosti v listopadu dle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zůstala na  říjnových 7,1 procenta. Ke konci listopadu evidoval Úřad práce (ÚP) ČR 517 508 uchazečů o zaměstnání. Jejich aktuální počet sice klesl jen mírně (meziměsíčně o 2130), přesto došlo ke zlepšení. Snížil se totiž poměr mezi nezaměstnanými a počtem volných pracovních míst, těch zaměstnavatelé prostřednictvím ÚP ČR nabízeli 59 397 (meziměsíčně o 1180 více).

"Pozitivní je i ten fakt, že situace šla mírně proti každoročnímu trendu. Běžně totiž v listopadu nezaměstnanost mírně roste, proto stabilní hodnota je spíše přínosem. I když by si mnozí představovali pokles nezaměstnanosti rychlejší, fakticky to není možné. V meziročním srovnání se situace výrazně zlepšila, práci hledá o 80 tisíc lidí méně," říká analytik Home Credit Michal Kozub.

Rychleji absorbovat uchazeče o práci ekonomika ani nedokáže, protože nezaměstnaní nejsou rovnoměrně rozmístění po celé republice. "Jednak jsou velké rozdíly mezi regiony a mobilita lidí za prací je nízká. Ale jsou to i rozdílné požadavky na uchazeče vůči tomu, s jakou kvalifikací přicházejí lidé hledající práci. Přesto - v příštím roce by měl pokles nezaměstnanosti pokračovat podobným tempem jako letos," upozorňuje Kozub.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 50 regionů. Největší hlásí okres Benešov (o 3,3 %), Mladá Boleslav a Nový Jičín (shodně o 2,5 %), Kladno a Beroun (shodně o 2,2 %) a Brno-venkov (o 1,8 %). Naopak nárůst eviduje ÚP ČR ve 26 regionech - největší pak v okresech Jeseník (o 6,4 %), Klatovy (o 5,9 %), Znojmo (o 4,6 %), Jindřichův Hradec (o 4 %) a Písek (o 3,3 %).

Situaci na pracovním trhu ovlivňují, kromě oživení ekonomiky, také dobíhající sezonní práce, především ve stavebnictví, službách, gastronomii, hotelnictví, lesnictví, povrchových lomech a částečně ještě pořád i v zemědělství. Poměrně dobrou kondici vykazují průmyslové podniky, a roste tak jejich zájem o nové pracovníky. 

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.