Čínský vývoz v listopadu zpomalil tempo růstu a dovoz do země nečekaně klesl. Pondělní údaje čínského celního úřadu zůstaly za očekáváními a posilují podle pozorovatelů obavy z prudšího útlumu druhé největší ekonomiky světa.

Vývoz se v meziročním srovnání zvýšil o 4,7 procenta po říjnovém tempu 10,6 procenta. U dovozu se čekalo mírné zvýšení, místo toho ale klesl o 6,7 procenta oproti situaci před rokem. Obchodní přebytek Číny tak dosáhl 54,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 1,2 bilionu Kč, což je nejvyšší úroveň za 14 let.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční tempo růstu na 7,3 procenta, což byl nejslabší výkon za více než pět let. Vládnoucí komunistická strana se snaží udržet růstové tempo na dlouhodobě udržitelnější úrovni. V listopadu ale snížila úrokové sazby, podle všeho proto, aby se tak pokusila zmírnit stále prudší zpomalování.

Zatímco listopadový rekordní obchodní přebytek napomůže hospodářskému růstu ve čtvrtém čtvrtletí, naznačuje také, že vláda v Pekingu musí zakročit, aby tento růst podpořila, míní podle zpravodajského serveru BBC ekonom finanční společnosti Crédit Agricole Dariusz Kowalczyk.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru