Evropská unie by v souvislosti s ruskými sankcemi mohla v příštím roce zemědělcům dát kolem miliardy eur na podporu exportu. Česko by z balíku mohlo dostat přes 100 milionů korun. V nedělních Otázkách Václava Moravce to  řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

"Dopad pro Evropskou unii v rámci ruských sankcí je 11 miliard eur. My neočekáváme, že nám Evropská unie dá tady tuto částku, ale bavili jsme se o tom, že by minimálně zhruba jednu miliardu eur měla v příštím roce vyčlenit na řešení této situace," řekl Jurečka.

"Bavíme se tady v zásadě o více než 100 milionech korun," uvedl k částce, která by mohla připadnout Česku. Podpora by se podle ministra měla týkat všech komodit a měla by směřovat zejména ke zvýšení vývozů do asijských zemí nebo na Blízký východ. Nyní podle Jurečky, který má za to, že první plošná opatření EU nenaplnila očekávání, směřuje 90 procent exportů českých zemědělců do zemí EU.

Rusko potravinářské sankce zavedlo v srpnu, když na rok zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Šlo o odvetu za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.

Přehodnocení značky Klasa

Jurečka také v debatě uvedl, že ministerstvo se bude bavit o tom, jak do budoucna naložit s národní značkou kvality Klasa. "Já budu chtít si vydefinovat a vyříkat se zástupci Potravinářské komory a vůbec potravinářů v České republice, nakolik je nadále do budoucna označení výrobků značkou Klasa přínosné," řekl. Sám prý zvažuje, jestli efekt prostředků vkládaných do značky je tak zásadní a jestli se třeba do budoucna nezaměřit více na soutěž Regionální potravina.

Stínový ministr zemědělství za KSČM Pavel Kováčik řekl, že by k přehodnocování přistupoval opatrně. Dosavadní investice podle něj přinesly velmi vysokou znalost značky Klasa. Podobně se vyjádřil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru