Čínská společnost CEFC chce v Česku investovat až dalších 19 miliard korun. O záměru ve čtvrtek mluvil na Pražském hradě její prezident Čchan Čchao-tuo s českým prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům to řekli hradní mluvčí Jiří Ovčáček a Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Investice mají jít například do cestovního ruchu, zemědělství nebo vědy a technologií. Firma se podle Tvrdíka například dohodla se sklárnou Moser, že se stane jejím výhradním zástupcem v Číně. CEFC je šestá největší soukromá firma v Číně.

CEFC při nedávné Zemanově cestě do Číny podepsala smlouvu o strategické spolupráci s finanční skupinou J&T. Číňané by díky smlouvě podle týdeníku Euro měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což mají zaplatit asi 19,4 miliardy korun. Čchan Čchao-tuo podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka přislíbil, že investice v ČR zdvojnásobí na 38 miliard Kč.

"Mohu potvrdit, že se o tom (Čchan Čchao-tuo) s panem prezidentem Zemanem bavil. J&T je jedním z partnerů, ale CEFC vyhledává i další partnery na další projekty, do kterých by investovalo," řekl Tvrdík. Čchan Čchao-tuo tuto částku nekomentoval, řekl pouze, že společně s J&T chce rozvíjet investice do celého Česka a objem těchto investic chce zvětšovat.

Podle Tvrdíka budou na této návštěvě Čchan Čchao-tua podepsána memoranda v řádu miliard korun. Jedním z nich má být spolupráce s karlovarskou sklárnou Moser. "CEFC se stává podpisem memoranda výhradním a exkluzivním zástupcem Moseru v Čínské lidové republice," poznamenal. První vlajkový obchod podle něj bude otevřen v dubnu v Šanghaji. "Pro Moser to znamená již v prvním roce spolupráce obrat v řádech milionů eur," dodal Tvrdík.

CEFC si podle něj v Praze také buduje své sídlo, investice do něj mají dosáhnout téměř 100 milionů korun. "Donedávna by to byla jedna z největších investic v česko-čínské spolupráci," poznamenal.

Čchan Čchao-tuo řekl, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera. S vedením J&T je prý navíc sbližuje věk i společné zájmy.

Čchan Čchao-tuo pochválil Zemana za přístup k česko-čínským vztahům. "Velice rád vidím, že vztahy mezi Českem a ČLR jsou čím dál tím lepší a vzájemné návštěvy čím dál tím intenzivnější. Mám pocit, že pan prezident Zeman je velice pragmatický člověk. Vzájemná důvěra mezi vedením států nám dává větší důvěru tady v Česku," řekl novinářům. Se Zemanem se prý dohodli, že se budou vídat častěji.

Zeman a česká zahraniční politika jsou kritizováni za jejich přístup k Číně od organizací zabývajících se dodržováním lidských práv. Českým představitelům vyčítají, že vyměnili lidská práva za obchod. Hrad s tím nesouhlasí.

CEFC je šestou největší soukromou firmou v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 33,6 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru