Ještě před pár lety to bylo nemyslitelné: Usměvavý bavorský předseda vlády otevírá honosné zastoupení své země v Praze. A český premiér s částí svého kabinetu gratulují a mluví o přátelských vztazích.

Co dřív vypadalo jako ze světa pohádek, se ve čtvrtek stalo realitou. Ještě před pár lety přitom byly vztahy mezi mezi Českem a Bavorskem zejména kvůli odlišnému pohledu na poválečné dějiny na bodu mrazu. 

"Je to historický okamžik," shodli se na slavnostní akci Horst Seehofer a Bohuslav Sobotka. Seehofer navíc dodal, že zlepšení vztahů s Českem byl jedním z jeho hlavních cílů od roku 2008, kdy se ujal vedení bavorské zemské vlády. Od té doby již oficiálně navštívil Česko čtyřikrát a otevření zastoupení Bavorska označil za velmi silný okamžik ve své kariéře. 

Sobotka zdůraznil, že dnes považuje vztahy mezi Českem a Bavorskem za normální a přátelské. Nové zastoupení (které následuje v Praze již fungující zastoupení další německé spolkové země - Saska) by mělo současné hospodářské i politické a kulturní vztahy ještě víc posílit. 

Seehofer pozval českého premiéra na oficiální návštěvu Mnichova. Ta by podle politiků měla proběhnout v první polovině příštího roku a cesty by se měli zúčastnit i další ministři české vlády. Do budoucna by navíc mohlo dojít i na společné zasedání české a bavorské vlády. Sobotka by s sebou zároveň chtěl vzít zástupce českých firem i odborníků z oblasti vědy a výzkumu. To je právě oblast, ve které se chce Česko v Bavorsku inspirovat a prohloubit spolupráci. 

Musí se zlepšit železniční spojení

Oba premiéři společně kritizovali špatné dopravní spojení mezi Prahou a Mnichovem. "Výzvu představuje zlepšení železničního spojení," řekl Sobotka s tím, že o problému chce mluvit s novým ministrem dopravy. Seehofer přitom přiznal, že nedostatky v této oblasti jsou hlavně na německé straně. "Budu o tom mluvit s kancléřkou," slíbil bavorský premiér. 

Zastoupení Bavorska, které vede Hannes Lachmann, sídlí v Chotkově paláci poblíž Staroměstského paláce v centru Prahy.  Jeho cílem bude jak podpora ekonomických vztahů tak i obecně posílení vzájemných kontaktů. Sídlo má být otevřeným místem pro všechny zájemce o Bavorsko a chystá nejrůznější akce. "Je to výkladní skříň Bavorska otevřená pro všechny," poznamenal Seehofer.

Premiéři spolu jednali kromě zastoupení také o bavorsko-české zemské výstavě, která se uskuteční v roce 2016. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Předseda bavorské vlády Horst Seehofer pozval českého premiéra na oficiální návštěvu Mnichova.
  • Bohuslav Sobotka chce podpořit spolupráci s Bavorskem zejména v oblasti vědy a výzkumu.
  • Za problém považují oba premiéři špatné železniční spojení mezi Prahou a Mnichovem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.