Aby mohly členské státy Evropské unie využívat společného trhu, musí se při udělování veřejné podpory řídit evropskou legislativou. Ta obecně veřejnou podporu nepřipouští, dotace či investiční pobídky totiž narušují hospodářskou soutěž. Jak je ovšem pravidlem, existují právní normy, zjednodušeně označované jako blokové výjimky, které veřejnou podporu umožňují. Členské země díky nim získávají ve věci pobídek a dotací jistou nezávislost a Evropská komise nemusí každý investiční záměr posuzovat individuálně.

Současný stav investičních pobídek

Pro pochopení provedených a chystaných změn investičních pobídek se tedy nelze omezovat jen na činnost českých úřadů, je naopak potřebné nahlédnout do Generálního ředitelství pro hospodářskou činnost (DG-COMP) Evropské komise. Právě zde od roku 2012 probíhala jednání o dvou klíčových dokumentech upravujících veřejnou podporu v EU - Obecné nařízení o blokových výjimkách (GBER) a Pokyny k regionální státní podpoře (RAG).

Po zvážení souladu veřejné podpory se strategiemi růstu se Evropská komise rozhodla od letošního roku intenzitu podpory zmírnit. Evropská legislativa nově umožňuje investiční pobídky a dotace pouze v oblastech, které nedosahují 75 procent HDP evropského průměru. Výše podpory je pak dále odstupňována podle vyspělosti regionu. 

Z českých regionů mohou podporu čerpat všechny kraje s výjimkou hlavního města Prahy. Konkrétně je výše podpory pro jednotlivé regiony rozpracována v Regionální mapě intenzity veřejné podpory pro období 2014 – 2020. Vyplývá z ní již zmíněné snížení stropu veřejné podpory, jež je důsledkem vyšší hospodářské vyspělosti českých regionů. Dle nových pravidel se snížila podpora velkých podniků ze 40 na 25 procent, střední podniky mohou získat podporu o 10 procent vyšší, malé podniky pak o 20 procent.

Podle současné úpravy patří mezi podporované oblasti technologická centra, centra strategických služeb a zpracovatelský průmysl. Při splnění přesně definovaných kritérií mohou investoři získat pobídku. Nejčastěji má formu slevy na dani z příjmu právnických osob, kterou lze čerpat deset let. Je možné získat i převod území za zvýhodněnou cenu a v okresech s vysokou nezaměstnaností i přímou dotaci na pracovní místa.

Nasměrování podpory

Kvůli zajištění souladu české legislativy s novými předpisy EU vznikla v kancelářích ministerstva průmyslu novela zákona o investičních pobídkách. Jejím cílem je kompenzovat investorům snížení podpory dodatečnými stimuly. Úředníci usilují o celkové zjednodušení systému pobídek, zrychlení návratnosti investic a ulehčení byrokratické zátěže. Úpravy by měly zajistit atraktivitu Česka z pohledu zahraničních investorů a investiční pobídky se mají stát jedním z nástrojů vládou v listopadu schváleného Akčního plánu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti ČR.

Kromě procesních zjednodušení je vítanou změnou zjemnění povinnosti prokazovat vlastní zdroje pro financování investice. Zvýší se taktéž počet regionů, kde je možné žádat o příspěvek až 200 tisíc korun na každou nově vytvořenou pracovní pozici. Nyní se tato podpora vztahuje pouze na oblasti s nezaměstnaností o 50 procent vyšší než celorepublikový průměr. Nově by na investiční pobídky mohly dosáhnout i firmy z regionů, kde nezaměstnanost překračuje celorepublikový průměr jen o 25 procent.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.