Kvůli námraze na trolejích začátkem prosince kolabuje hromadná doprava v Praze, Brně a dalších městech, na železnici led na elektrickém napájení způsobil zpoždění desítkám vlaků. České dráhy oznámily, že se problémy na železnicích dotkly 100 tisíc lidí, stovky lidí strávily noc na kolejích v uvízlých vlacích. Ledovka komplikuje také dopravu na silnicích.

V této situaci je pochopitelné, že se mnoho zaměstnanců nedostaví do práce včas nebo nemají možnost se do práce dopravit vůbec. Jak mají postupovat?

V první řadě je nutné co nejdříve zavolat do práce, informovat tam o vzniklé situaci a domluvit se na dalším postupu. Tento případ je řešen v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. 

„Pokud je situace opravdu neřešitelná, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má zaměstnanec právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil. Nemůže být za to ani pokutován,“ říká Tomáš Surka z personálně-poradenské agentury McROY Czech.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.