Od pondělí mohou drobní akcionáři O2 nabídnout své akcie majoritnímu vlastníku PPF. Investiční skupina nabídla odkup až 200 akcií na osobu za 277,15 koruny za jednu. Nabídka, která není určena pro právnické osoby, skončí 16. ledna nebo dosažením jednoho procenta základního kapitálu.

Cena vychází z povinné nabídky odkupu z poloviny letošního roku, která byla snížena o vyplacenou dividendu 18 korun za cenný papír. PPF nabídkou cílí především na akcionáře, kteří akcie získali v rámci kuponové privatizace. Akcie O2 na zahájení nabídky reagovaly mírně a dopoledne se na burze obchodovaly za zhruba 256 korun.

PPF předpokládá, že nabídka se v praxi bude týkat přibližně 40 tisíc drobných akcionářů. Ti mohli v rámci kuponové privatizace v 90. letech získat zhruba 100 současných akcií O2.

"Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kuponové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při tzv. povinném odkupu," uvedl již dříve majoritní vlastník PPF Petr Kellner.

PPF získala majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky na začátku letošního roku. Nyní vlastní přes 83 procent akcií. Skupina PPF podniká v bankovnictví, finančních službách, telekomunikacích, pojišťovnictví, nemovitostech, těžbě nerostů, zemědělství, maloobchodních službách či biotechnologiích. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA a vlastní aktiva přesahující 24 miliard eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru