Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má po dokončení převozu státní nafty z českých zásobníků německé firmy Viktoriagruppe pod kontrolou 97 procent těchto zásob. Zbývající tři procenta jsou obtížně odčerpatelné zbytky, které budou zajištěny v nejbližší době.

Předseda správy Pavel Švagr označil dokončené "stěhování" nafty za cennou zkušenost pro svůj úřad. „Měli jsme možnost si ověřit, jaké problémy a situace bychom museli při reálném přeskladnění zásob řešit. V uplynulých týdnech jsme převezli 160 železničních cisteren a 90 automobilových,“ řekl Švagr.

Viktoriagruppe má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu. Stát s ní nadále vyjednává - tentokrát o přemístění velkého objemu paliva, které německá firma uskladnila v bavorském Krailingu.

Premiér Bohuslav Sobotka v pátek prohlásil, že skladování státní nafty na území cizího státu se ukázalo jako nešťastné řešení, kterého se vláda bude chtít do budoucna vyvarovat.

Podle Švagra se podařilo obnovit komunikaci s vedením společnosti Viktoriagruppe. V ponděli se setká s jednatelem firmy Petrem Malým. Viktoriagruppe v posledních týdnech komunikovala výhradně přes svého právního zástupce. Termín, kdy se začne převážet nafta z Bavorska do České republiky, nedokázal Švagr odhadnout.

Sobotka mimo jiné uvedl, že vedení SSHR bylo minulými vládami značně zanedbáváno, kvůli čemuž docházelo k netransparentním a nevýhodným rozhodnutím vůči státu. Jeho vláda prý bude společnosti věnovat zvýšenou pozornost.

Bezpečnostní rada státu nyní pravidelně jedná o změnách, které na SSHR probíhají a které souvisejí zejména s revizemi ochranitelských smluv. Právě ty se ukazují jako nevýhodné zejména z pohledu jejich obtížné vypověditelnosti nebo vymahatelnosti sankcí. Švagr oznámil, že všechny nové smlouvy se budou uzavírat na dobu určitou, tedy na tři roky s možností opce.

Podle Sobotky je také diskutabilní, zda stát potřebuje hmotné rezervy v té struktuře, v jaké se aktuálně nacházejí. K řešení těchto otázek byl na vládě zřízen speciální výbor, jehož členy jsou ministři zemědělství, obrany, průmyslu a obchodu a předseda SSHR. Kromě jiného musí stát vzít do úvahy i nově přibývající bezpečnostní rizika ve světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru