Už vás unavuje investovat do akcií a dluhopisů? Zkuste koupit trochu likvidnější aktivum - whisky! Na whisky, jejíž hodnota může vystřelit raketově vzhůru a vynést ohromné zisky, sází investoři po celém světě, napsal zpravodajský server CNN.

Od chvíle, kdy před šesti lety vznikl první index pro whisky, stoupla hodnota nejlepších jednodruhových (single malt) whisky o více než 660 procent - a snadno překonala výkonnost akciových trhů a dalších aktiv. V lednu se jediná láhev skotské Macallan "M" vydražila za rekordních 628 205 dolarů (13,8 milionu Kč).

"Whisky coby způsob investice táhne vzhůru rostoucí zahraniční poptávka společně s neustále se snižující nabídkou vzácné a staré single malt," sdělil Stephen Notman ze společnosti The Whisky Corporation.

Whisky je lihovina vyráběná z obilovin - kukuřice, rýže, ječmene - které se pomelou, destilují a pak nechají zrát v dubových sudech. Část whisky se během zrání ze sudů odpaří. Říká se tomu andělská daň. Když whisky zraje delší dobu, moc jí často nezůstane, což je důvod, proč jsou starší whisky vzácnější a mají větší hodnotu.

Například v roce 2012 se 64 let stará láhev skotské whisky Glenfiddich z roku 1937 prodala v dražbě aukčního domu Christie's za 46 000 liber. Vyrobeno bylo původně jen zhruba 60 lahví.

Odborníci jsou přesvědčeni, že takto omezené množství starších, vzácných whisky znamená, že trh má před sebou nepřetržitý prudký růst.

Whisky jako umění

Investování do whisky začíná podobně jako u mnoha jiných investic vytvořením dobrého portfolia, tvrdí investiční poradce Nicholas Pollacchi ze společnosti Whisky Dog. "Není to exaktní věda," tvrdí. "Hledáte raritu... jde tu o konkrétní láhev, kterou kupujete."

Portfolio mohou vylepšit i známé značky. "Nejde však o to utratit hodně peněz, ale udělat všechno, abyste věděli, co má jakou hodnotu," podotýká.

Investoři by pochopitelně měli dávat pozor, aby svou investici nevypili - Polacchi doporučuje koupit si dvě lahve, pokud to je možné: jednu do investičního portfolia a druhou ke konzumaci.

Investoři rovněž mohou vstoupit do jediného investičního fondu do whisky na světě, který zahájil činnost v letošním roce a je řízen z Hongkongu. Jeho portfolio zahrnuje více než 3000 lahví především ze Skotska a z Japonska. Manažeři fondu již získali čtyři miliony dolarů. Do konce letošního roku hodlají shromáždit dalších šest milionů dolarů a ze zisků z prodaných lahví plánují vyplácet roční dividendy.

"Součástí naší strategie je soustředit se na ikonické značky, tiché palírny - tedy destilérky, které ukončily výrobu - výběry limitovaných edic a prémiové zahraniční whisky," sdělil správce fondu Rickesh Kishnani. "Whisky budeme nakupovat a prodávat nepřetržitě po celý rok tak, aby to byl aktivně obchodující fond, nikoli fond s dlouhodobou strategií kup a drž," poznamenal také.

Do whisky sice může investovat kdokoli, není to ale úplně nejlevnější aktivum ke koupi. Kishnaniho fond požaduje investici v minimální výši 250 000 dolarů. Některé soukromé investiční sbírky jdou do milionů.

To jsou ceny, které podle expertů znamenají, že tento typ investování je nejvhodnější pro opravdové milovníky whisky.

"Je to jako kupovat umění; je to investice, kterou žene vášeň, takže to není pro všechny," poznamenal Pollacchi. "Když se o to nestaráte, nemyslím si, že byste za to měli utrácet peníze," míní.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru