Světová obchodní organizace (WTO) ve čtvrtek po letech vleklých jednání přijala první globální reformu obchodních pravidel od svého vzniku v roce 1995. Dohoda zavádí nové standardy pro celní kontroly a odbavování zboží na hranicích. Podle odhadů WTO zvýší jednotná pravidla hodnotu světového obchodu o bilion dolarů (22 bilionů korun) na 23 bilionů dolarů a přispějí zároveň ke vzniku zhruba 21 milionů pracovních míst.

Historický milník: WTO poprvé schválila globální dohodu. Má výrazně pomoci českým exportérům - čtěte ZDE

Katarské kolo jednání

Celým názvem Rozvojový program z Dauhá je deváté kolo jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci WTO od roku 1947. Začalo v roce 2001 v katarské metropoli Dauhá s cílem dosáhnout všeobecné dohody o liberalizaci. Původně mělo být uzavřeno již koncem roku 2004, jednání však byla několikrát přerušena a neustále se prodlužují.

Katarské kolo má snížením cel, subvencí a dalších obchodních bariér dát významný růstový impulz světové ekonomice. Nazývá se kolem rozvoje a jeho hlavním deklarovaným záměrem je prospět chudým a rozvojovým zemím, které jsou závislé především na obchodu se zemědělskými produkty. Předpokládá se, že liberalizace obchodu by měla dostat z chudoby miliony lidí.

Jednání se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích a o otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě. Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace svým farmářům, kvůli kterým se asijské a africké země nemohou prosadit na trhu bohatých zemí. Kritici rozvojových zemí zase upozorňují na to, že tyto země samy brání obchodu, protože udržují vysoká cla především na průmyslové výrobky a další obchodní bariéry.

"Všechno je dohodnuto," řekl agentuře Reuters v ženevském ústředí WTO jeden z činitelů organizace před zavřenými dveřmi poté, co se sálem rozlehl potlesk zástupců členských zemí.

Dohodu už loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí WTO na indonéském ostrově Bali. V červenci ale její konečné schválení vetovala Indie, která měla obavy z dopadu nových pravidel na její potravinový program pro chudé zemědělce a domácnosti. Odpor Indie se podařilo zlomit až před dvěma týdny díky úsilí Spojených států.

Čtvrteční dohoda je jen zlomkem původního ambiciózního plánu na liberalizaci světového obchodu a pomoci chudým zemím. To bylo cílem takzvaného katarského kola jednání, které začalo v roce 2001 v Dauhá, avšak na konci minulého desetiletí skončilo bez jakéhokoli výsledku. WTO pak své ambice omezila a zaměřila se na podstatně menší oblast.

Uzavřením dohody se však nyní otevírají dveře k dalšímu pokroku v globálních obchodních vyjednáváních, jejichž obsah by mělo ústředí WTO navrhnout v červenci příštího roku. Bez dokončení dohody by podle expertů WTO jako platforma pro globální obchodní jednání v podstatě skončila a mohla by být ohrožena i její role při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.

WTO je mezivládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Česká republika patří mezi členy WTO od jejího vzniku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru